سیری در تکیه تجریش تهران

سیری در تکیه تجریش تهران

همجوار بودن امامزاده صالح و بازار سنتی تجریش با بنای تاریخی تکیه تجریش، آن را به یک محدوده محبوب تبدیل کرده و همچنین هویت به این بازار کهن بخشیده است.

تکیه تجریش تکیه ای کهن و تاریخی در بازار تجریش است که در کنار میدان تجریش در منطقه 1 شهرداری تهران واقع شده است. این تکیه در کنار یک زیارتگاه به نام امامزاده صالح و پاساژ تجاری از اماکن دیدنی منطقه بازار تجریش محسوب می شوند. تکیه بزرگ تجریش یک بنای تاریخی و مربوط به دوره قاجار می باشد و در تهران، میدان تجریش، ضلع شمالی آستان مقدس امامزاده صالح واقع شده و این اثر در تاریخ 25 مهر ماه از سال 1383 با شماره ثبت 11215 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

 

به منظور مطالعه بیشتر راجع به بازار تجریش که در متن فوق بدان اشاره شد، لینک زیر را کلیک کنید:

تجربه خرید از بازار تجریش تهران

 

همجوار بودن امامزاده صالح و بازار سنتی تجریش با بنای تاریخی تکیه، آن را به یک محدوده محبوب تبدیل کرده و همچنین هویت به این بازار کهن بخشیده است. تکیه تاریخی تجریش دارای پوشش شیروانی و پلان مستطیل شکل می باشد. اتاق شاه نشین این تکیه در ضلع جنوبی واقع شده است و مغازه ها در اطراف آن ساخته شده اند. صحن وسط سکویی به شکل مستطیل می باشد که در گذشته به عنوان مکانی برای اجرای آیین شبیه خوانی مورد استفاده قرار می گرفته است.

 

غرفه های تکیه بزرگ تجریش در گذشته هر کدام به نام یکی از اهالی قدیمی محل نامگذاری شده بوده اند. تکیه بزرگ  تجریش یکی از بناهای شاخص خشتی شمیران است که در اثر وقوع سیل 1366 تجریش به کلی تخریب شده و هویت و اصالت تاریخی خود را از دست داده بود که البته بعد ها بازسازی شد. پس از سیل تجریش بسیاری از اشیای تاریخی و مذهبی که داخل تکیه بود توسط مردم جمع آوری و حفظ شد.

 

 

در سفر به تجریش بازدید از موزه موسیقی را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه