نگاهی به تاریخچه موزه مجلس شورای اسلامی تهران

نگاهی به تاریخچه موزه مجلس شورای اسلامی تهران

موزه مجلس شورای اسلامی یکی از موزه های جذاب تهران بوده که شامل بخش هایی نظیر تاریخ مشروطیت، مجلس در قالب تصویر، آثار هنری، نقاشی، سند و تندیس شخصیت های تاریخی و صنایع دستی است که در جوار خانه ملت واقع شده است.

موزه مجلس شورای اسلامی یکی از موزه های تاریخی پایتخت است که شامل صنایع دستی، بخش هایی نظیرتاریخ مشروطیت، مجلس در قالب تصویر، آثار هنری، نقاشی، سند و تندیس شخصیت های تاریخی می باشد که در جوار خانه ملت واقع شده است. موزه مجلس شورای اسلامی در حال حاضر با دو رویکرد هنری و تاریخی مشغول به فعالیت است. بعضی از آثار هنری نظیر تابلو های استاد کمال الملک و شاگردان وی نظیر علی محمودی، محمود اولیاء و جعفر چهره نگار و هدایایی که مقامات خارجی به روسای مجلس شورای اسلامی تقدیم کرده اند در رویکردی هنری در معرض دید عموم قرار داده شده و در رویکرد تاریخی نیز تاریخ مشروطیت، مجلس، قانونگذاری و انقلاب اسلامی در قالب تصویر، سند و تندیس شخصیت های تاریخی معاصر ایران به نمایش گذاشته شده است.

 

ارباب کیخسرو شاهرخ چندین دوره پیاپی به عنوان نماینده مردم در مجلس قصد ایجاد یک موزه با نام استاد کمال الملک را داشته است و به همین جهت در سال 1310 تعدادی از آثار برجسته او را خریداری کرد. استاد کمال الملک که از نیت ارباب مطلع شد چند اثر دیگر از آثار بی نظیر خود را به موزه مجلس هدیه داد. موزه مجلس از زمان شکل گیری تا سال 1377 در یکی از طبقات ساختمان شماره یک کتابخانه مجلس مستقر بود که در این تاریخ به تشخیص و تصمیم هیئت امنای کتابخانه به ساختمان کاخ موزه نگارستان در جوار کاخ سنای سابق منتقل شد. یکسال پیش از انتقال محل مجلس شواری اسلامی به ساختمان جدید در بهارستان، یعنی در تیر ماه از سال 1382، ساختمان موزه مجلس به مجلس خبرگان رهبری تحویل شد و آثار و اشیای موزه مجلس به بهارستان منتقل گردید.

 

از آنجایی که محلی در مجموعه جدید بهارستان برای موزه در نظر گرفته نشده بود تا سال 1387 آثار و اشیای موزه ای در گنجینه های مجلس نگهداری می شدند. در اواخر دوره هفتم مجلس شورای اسلامی بود که رئیس وقت مجلس موافقت خود را مبنی بر اختصاص بخشی از ساختمان مشروطه به موزه اعلام کرد و این امر در اوایل دوره هشتم انجام شد.در تالار ورودی این موزه تصاویری که حاکی از تکاپوی ایرانیان برای بدست آوردن استقلال و آزادی در طول 150 سال اخیر است به چشم می خورد. همچنین در تالار نمایشخانه ضمن آشنایی با موزه، سایر جنبه های تحولات سیاسی ایران دیده می شود. در تالار رجال و آثار تاریخی نیز با برخی از چهره های موثر در پیروزی مشروطیت و بعضی از روسای دوره های مختلف مجلس آشنا خواهید شد. تالارهای این موزه که با اسناد، تصاویر، اشیا و تندیس شخصیت های تاریخی در قالب تالار ورودی، نمایشخانه، تالار رجال و آثار تاریخی، تالار رویدادها و تحولات تاریخی، تالار شخصیت ها و رجال، تالار هدایا و آثار هنری، تالارهای قانونگذاری و صحن پارلمان آماده شده است، امکان مروری زنده و گویا بر تحولات 100 سال اخیر ایران را برای مخاطبین فراهم ساخته است.

 

 

اگر به گشت و گذار در موزه ها علاقه مند هستید، بد نیست نگاهی نیز به سایر موزه های پایتخت نظیر غار موزه وزیری و موزه‌ اتومبیل‌ های سلطنتی بیاندازید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات