مروری بر تاریخچه کاخ ابیض گلستان تهران

مروری بر تاریخچه کاخ ابیض گلستان تهران

موزه کاخ ابیض گلستان در خیابان 15 خرداد تهران واقع شده است و هر شخص با گشت و گذار در این موزه می تواند با نکته های زندگی 60 الی 70 سال پیش ایرانی ها آشنا شود.

کاخ ابیض گلستان به عنوان قدیمی ترین موزه ی مردم شناسی در سطح کشور شناخته می شود. شاه سلطان عبدالحمید، پادشاه عثمانی، در زمان ناصرالدین شاه قاجار تعدادی اثاثیه ی ارزشمند و نفیس برای شاه ایران فرستاد زیرا در آن زمان تمام کاخ ها و تالارهای سلطنتی شاه با تابلو ها و وسایل با ارزش و نفیس آراسته و پر شده بود، ناصرالدین شاه تصمیم گرفت در محوطه ی کاخ گلستان کاخ جدیدی بنا کند که هدایای سلطان را در آن جای دهد. نماسازی و گچ بری موزه به رنگ سفید و به شیوه ی بناهای قرن هجدهم اروپاست و به دلیل استفاده از سنگ مرمر سفید رگه دار در پله های سراسری کاخ  به کاخ ابیض معروف شد.

 

 

کاخ تاریخی و عظیم گلستان دارای بخش های زیادی است که می توانید راجعه به دو مورد از آنها در لینک های زیر مطالعه کنید:

مروری بر تاریخچه تالار آینه کاخ گلستان تهران

نگاهی به تاریخچه تالار الماس کاخ گلستان تهران

 

رضا شاه پهلوی فرمان تاسیس موزه‌ مردم شناسی کاخ گلستان را در سال 1314 صادر کرد. پس از صدور این فرمان کارشناسان موظف شدند تمامی اشیا و لوازم زندگی مردم شهرها، روستاها و اقوام مختلف ایران را جمع آوری کنند و به مکان فعلی موزه یعنی کاخ موزه ی مردم شناسی گلستان انتقال دهند.

 

این موزه در سال 1347 به موزه مردم شناسی تبدیل شد که هم اکنون در خیابان 15 خرداد تهران واقع شده است و هر شخص با گشت و گذار در این موزه می تواند با نکته های زندگی 60 الی 70 سال پیش ایرانی ها آشنا شود. کاخ ابیض همیشه پذیرای گردشگران زیادی می باشد که علاقه مند به دیدن اشیای ساده ی زندگی کاخ قاجار و ابزارآلات موسیقی زمان قاجار هستند.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات