مروری بر تاریخچه موزه جواهرات ملی تهران

مروری بر تاریخچه موزه جواهرات ملی تهران

موزه جواهرات ملی ایران که از آن با عنوان خزانه جواهرات سلطنتی نیز یاد می شود از دیدنی ترین موزه های پایتخت است که بسیاری از جواهرات سلطنتی ایران از دوره های صفوی، افشار، قاجار و پهلوی در آن نگه داری می شوند.

موزه جواهرات ملی ایران یکی از منحصر به فرد ترین و جذاب ترین موزه های پایتخت است که گنجینه ای فوق العاده و بسیار با ارزش از نفیس ترین جواهرات جهان را در معرض دید عموم قرار داده است و جالب است بدانید که تا کنون هیچکس نتوانسته ارزش واقعی آن‌ را تخمین بزند. گنجینه ی فوق العاده ای که در این موزه نگه داری می شود علاوه بر ارزش مادی، بخشی از تاریخ کهن، فرهنگ و خلاقیت هنرمندان خوش ذوق و چیره دست ایران نیز می باشد. موزه جواهرات ملی گنجینه ای با ارزش از جواهرات سلطنتی را تحت عنوان خزانه ملی حفظ و نگهداری کرده است. نفایس فوق العاده و ارزشمندی که امروزه در موزه ملی جواهرات ایران وجود دارند مجموعه ای از تاریخ و هنر اعصار گذشته ایران محسوب می شوند. قدمت جواهرات نفیسی که در این موزه به نمایش درآمده اند به دوران صفویه باز می گردد زیرا تا پیش از آن دوران، اقدامی به منظور جمع آوری و حفاظت از جواهرات و سنگ‌های زینتی در ایران صورت نگرفته بوده است. پادشاهان صفوی از سال 907 الی 1148 هجری قمری با کمک کارشناسان دولت وقت، جمع آوری گوهرها و جواهرات نفیس را شروع کردند. برخی از این جواهرات با ارزش از بازارهای هند، عثمانی و کشور های اروپایی نظیر ایتالیا و فرانسه خریداری و به اصفهان منتقل شده بوده اند.

 

با ورود محمود افغان به ایران در پايان سلطنت شاه سلطان حسين صفوی، خزانه دولت توسط مهاجمان افغان غارت و پراکنده شد. در زمان ورود شاه طهماسب دوم به اصفهان با همراهی نادر، برخی از این جواهرات به چنگ نادر افتاد و از خروج آن ها از ایران جلوگیری گردید. به منظور بازپس گیری سایر جواهراتی که به هندوستان رفته بود نیز نادر نامه هایی به دربار هند نوشت که پاسخ مساعدی دریافت نکرد. در 1158 هجری قمری و پس از لشکرکشی نادر به هندوستان، بخشی از جواهرات و اموال خزانه توسط محمدشاه به او تسلیم و به ایران بازگردانده شد. نادرشاه افشار، مقداری از این اموال و جواهرات را به امرای ممالک همسایه پیشکش، قسمتی را بین سپاهیان خود تقسیم و بخشی دیگر را به آستان امام رضا (ع) تقدیم کرد. پس از قتل نادر، خزانه او توسط یکی از سرداران با نام احمد بيک افغان ابدالی غارت شد و برخی از این نفایس با ارزش را چون الماس معروف کوه نور از ایران خارج کردند.

 

مجموعه خزانه های ملی ایران در دوران قاجار با جمع آوری، ضبط و نصب جواهرات جدید گسترش پیدا کرد. تاج کيانی، تخت نادری، کره جواهر نشان و تخت طاووس از جمله نفایسی هستند که جواهراتی بر آن نصب شده؛ فیروزه نیشابور و مروارید خلیج فارس نیز به تدریج به این مجموعه گران بها اضافه شد. این جواهرات سلطنتی و گوهرهای با ارزش در دوره قاجاریه در کاخ گلستان و سپس در زمان پهلوی اول، در زیرزمین کاخ مرمر نگهداری می شد. در سال 1316 خورشیدی و پس از تکمیل ساختمان بانک ملی، جواهرات سلطنتی به بانک ملی ایران منتقل و به عنوان پشتوانه اسکناس و پول ملی به حساب آمد. موزه جواهرات ملی نیز در سال 1334 ساخته شد و با تاسیس بانک مرکزی ایران در سال 1339 افتتاح گردید و در اختیار خزانه بانک قرار گرفت. جواهرات ملی ایران، امروزه توسط بانک مرکزی جمهوری اسلامی ايران و به عنوان وثیقه بدهی دولت به بانک، حفظ و صیانت می شود. این مجموعه نفیس و بی نظیر بسیاری از جواهرات سلسله های پادشاهی صفویه، ‌افشاریه، قاجاریه و پهلوی را نگه داری می کند.

 

 

اگر علاقه مند به گشت و گذار در محیط موزه ها هستید، بازدید از سایر موزه های جذاب پایتخت نظیر موزه زمان و موزه برج آزادی را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات