گشت و گذار در موزه سینما تهران (عمارت باغ فردوس)

گشت و گذار در موزه سینما تهران (عمارت باغ فردوس)

موزه سینما امروزه یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری شهر تهران محسوب می شود که در باغی بسیار چشم نواز و دنج واقع شده است.

باغ فردوس از جاذبه های گردشگری پایتخت است که در خیابان ولیعصر شهر تهران واقع شده است. برای رسیدن به باغ فردوس و موزه سینما، کم تر از نیم ساعت پیاده روی از میدان تجریش لازم است. بعد از رسیدن به محله باغ فردوس، محوطه ای بسیار دیدنی و جذاب را خواهید دید که باغ فردوس است. باغ فردوس در دوران قاجار ساخته شد. محمد شاه قاجار، دستور ساخت عمارتی باشکوه و ییلاقی را در باغ فردوس تهران صادر کرد. تاریخ ساخت عمارت باغ فردوس که محل فعلی موزه سینما است، به سال 1264 هجری شمسی باز می گردد. کارهای ساخت باغ فردوس و عمارت آن پس از مرگ محمدشاه قاجار به تعویق افتاد. تا اینکه ناصرالدین شاه قاجار، کار ساخت باغ و عمارت باغ فردوس را به اتمام رساند و نهایتا باغ فردوس و عمارت آن را به عنوان هدیه عروسی، به دختر خود داد. در دوران پهلوی نیز، باغ فردوس و عمارت آن، به عنوان مکانی برای برگزرای جشن های هنری و جشنواره های فرهنگی استفاده می شد.

 

 

به منظور آشنایی بیشتر با باغ فردوس، مطلب زیر را مطالعه کنید:

نگاهی به تاریخچه باغ فردوس تهران

 

همچنین جشن های ملی در این باغ انجام می گرفتند. سرانجام در سال 1381، باغ موزه فردوس، میزبان موزه سینمای ایران شد. باغ فردوس یا همان موزه سینما فعلی، امروزه یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین نقاط گردشگری شهر تهران محسوب می شود. تاسیس موزه سینما از نظر اهالی سینما و هنر دوستان انقدر با ارزش و محترم است که بسیاری از علاقه مندان به هنر هفتم برپایی موزه سینمای ایران را تحقق یک رویا می دانند. تحقق رویایی که دل تمام علاقه مندان به فرهنگ و هنر را شاد کرد. موزه سینما که هدف اصلی آن حفظ و ثبت میراث سینما ایران است، از سال 1373 پا گرفت. پس از آن به همت بسیاری از هنر دوستان و عوامل سینمای ایران نظیر زنده یاد عباس کیارستمی و همچنین زنده یاد عزت الله انتظامی موزه سینما به صورت رسمی در سال 1377 تاسیس شد.

 

پس از تلاش های فراوان در سال 1377 موزه سینمای ایران در ساختمان قدیمی و اولیه خود شروع به کار کرد. چهار سال پس از شروع به کار، یعنی در شهریور ماه 1381، موزه سینما به مکان فعلی خود، یعنی باغ فردوس خیابان ولیعصر تهران منتقل شد. شایان ذکر است که در موزه سینما  سه سالن نمایش فیلم با نام های سالن فردوس، سالن سینماتوگراف و سالن تمدن وجود دارد که پرده هایش میزبان بسیاری از فیلم های روز سینمای ایران هستند.

 

 

حین گردش در تهران بازدید از سایر جاذبه های دیدنی این شهر مانند بام تهران نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات