مروری بر تاریخچه تالار آینه کاخ گلستان تهران

مروری بر تاریخچه تالار آینه کاخ گلستان تهران

تالار آینه یکی از تالار های کاخ گلستان تهران است که عمده شهرت آن به علت نقاشی کمال الملک از آن است که کمال المک به مدت 5 سال بر روی این اثر کار کرد و در آن نقاشی، ناصر الدین شاه در تالار دیده می شود.

کاخ گلستان یکی از جاذبه های توریستی تاریخی پایتخت است که دارای بخش های زیادی می باشد و از زمان شاه عباس صفوی به یادگار باقی مانده است. تالار آینه یکی از اتاق های زیبای کاخ گلستان تهران است که در سمت غربی مجموعه گلستان و بالای سردرب ورودی عمارت اصلی و در غرب تالار سلام واقع شده و به همراه تالار سلام در سال 1253 شمسی به دست صنیع الملک احداث شده و اتمام تزیینات آن تا سال 1261 شمسی طول کشیده است. همانطور که ذکر شد، تالار آینه کاخ گلستان هم زمان با تالار سلام ساخته شده و اصولا جزو بنای موزه جدید محسوب می شده ست و در شروع انتقال اشیاء و آثار موزه قدیم به موزه جدید این تالار به تخت طاووس و تاج کیانی مختص بوده.

 

 

به منظور آشنایی بیشتر با کاخ گلستان و بخش های مختلف آن، مقالات زیر را بخوانید:

سیری در کاخ گلستان تهران

معرفی عمارت بادگیر کاخ گلستان تهران

 

عمده شهرت تالار آینه علاوه بر تزیینات آن بیشتر به واسطه تابلو رنگ روغن معروف کمال الملک است که در سال 1309 هجری قمری از آن تهیه کرده که اینک در تالار سلام کاخ گلستان محفوظ می باشد. پیش از ساخت تالار آینه در آن مکان عمارت چهل ستون چوبی بوده است که در سال 1232 شمسی به دست محمد تقی خان معمارباشی و اهتمام حاج علی خان حاجب الدوله در عمارت سلطنتی به جای عمارت الماسیه ساخته شد. ضلع جنوبی این تالار به باغ گلستان است و دارای سه ارسی بزرگ قوسی شکل به سوی باغ و دو درب و یک پنجره قوسی بزرگ در سمت عمارت می باشد.

 

آینه کاری این تالار بسیار زیبا و چشم نواز است. همانطور که در متن فوق اشاره شد، معماری و طراحی این بنا را ابوالحسن معمارباشی معروف به صنیع الملک انجام داده است و مباشرت بنایی آن نیز با میرزا یحیی خان معتمدالملک وزیر بنایی بوده است. عمده شهرت این تالار به علت نقاشی کمال الملک از آن است که کمال المک به مدت 5 سال بر روی این اثر کار کرد و در آن نقاشی، ناصر الدین شاه در تالار دیده می شود. تالار دیگری که در نزدیکی این تالار قرار دارد تالار سلام است که در گذشته برای مراسم رسمی مورد استفاده بوده است.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات