آشنایی با رودخانه جاجرود تهران

آشنایی با رودخانه جاجرود تهران

رودخانه جاجرود نه تنها یکی از مهمترین رودخانه ها و منابع تامین کننده آب مصرفی ساکنین تهران است، بلکه از جاذبه های توریستی طبیعی این شهر نیز محسوب می شود و از ارتفاعات البرز سرچشمه می گیرد.

رودخانه جاجرود، یکی از جاذبه های طبیعی توریستی و از رودخانه های استان تهران است که از ارتفاعات البرز سرچشمه می گیرد و در انتها به دریاچه نمک می ریزد. رودخانه جاجرود از کوه های کلون بستک در شمال روستای دربندسر سرچشمه گرفته و در دریاچه سد لتیان طغیان می کند. این رودخانه سپس از میان شهر جاجرود عبور کرده و در جنوب تهران به رودخانه کرج می پیوندد. رودخانه جاجرود در نهایت به دریاچه نمک منتهی می گردد. شعبه های فشم، میگون، دماوند و آهار به این رود می ریزند. رودخانه جاجرود با 40 کیلومتر طول و 710 کیلومتر مربع مساحت حوضه آبریز دارای شیبی برابر با چهار درصد است و یک رودخانه گراولی، ماسه ای بریده بریده می باشد.

 

افزایش صنایع فعال در منطقه جاجرود در سال های اخیر و همچنین دفع غیراصولی پساب های صنعتی و شیمیایی موجب آلودگی آب های سطحی و زیرزمینی این منطقه گردیده است. جاجرود نام خود را از محله بسیار قدیمی و تاریخی جائیج یا جاج واقع در شهر لواسان گرفته است. جاج یا جائیج در شمال این رودخانه واقع است.

 

جائیج در روزگار باستان شهری کوچک یا قصبه ای بزرگ بوده که از سایر مناطق شهر لواسان آبادتر بوده است و این آبادی قدمتی دوچندان دارد که پس از یورش مغولان به کلی نابود شد و تا چند قرن خالی از سکنه بود. از سرچشمه های این رود در بخش لواسانات و بخش رودبار قصران تا انتهای این رود، که از ورامین نیز می گذرد، هیچ قصبه، روستا یا مکانی به این نام جز در شهر لواسان وجود ندارد.

 

 

در سفر به پایتخت بازدید از سایر جاذبه های دیدنی این شهر نظیر بام تهران و پارک آبشار را نیز به شما پیشنهاد می دهیم.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات