تجربه سفر به محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

تجربه سفر به محوطه باستانی قلعه خسرو اردبیل

محوطه باستانی قلع خسرو از دو قلعه و یک گورستان تشکیل شده است که یکی از این قلعه ها بر بالای کوه شوش داغی واقع شده و دیگری نیز که بزرگتر است و قلعه اولی را نیز در بر می گیرد، تمامی کوه شوش داغی را در برگرفته است. محوطه گورستان در قسمت جنوبی کوه شوش داغی قرار دارد و در محوطه نسبتاً وسیعی گورهای آن پراکنده شده.

از جاذبه های تاریخی دیدنی اردبیل  میتوان به محوطه باستانی قلعه خسرو اشاره کرد که به فاصله 28 کیلومتری شمال غربی اردبیل و 700 متری شمال روستای قوناق قیران، و در مختصات طول جغرافیایی 48 درجه و پنج دقیقه، و عرض جغرافیایی 38 درجه و 26 دقیقه واقع شده است. از شهر اردبیل جاده ای آسفالته به روستای گندیشمین وجود داشته که این جاده آسفالت بر روی جاده قدیمی اردبیل به مشکین شهر و مغان ساخته شده است.

 

 

پس از طی 26 کیلومتر از شهر اردبیل به طرف روستای گندیشمین، نرسیده به روستای قوناق قیران و در حدود یک کیلومتری آن در کنار رود کوچک شیخ احمد، جاده ای خاکی در سمت راست جاده اردبیل وجود دارد. این جاده خاکی توسط روستاییان اطراف به منظور رفت و آمد به مزارع مورد استفاده قرار میگیرد و به این دلیل بسیار ناهموار است. پس از طی مسیر در حدود یک کیلومتر از این جاده خاکی به دو راهی خواهید رسید و پس از طی مسیر در حدود یک کیلومتر از جاده سمت چپ، به قلعه خسرو خواهید رسید.

 

 

روستای قوناق قیران از دهستان های غربی، بخش مرکزی شهرستان اردبیل بوده و 1320 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و آب و هوای سرد و خشک و یک منطقه پایکوهی است که در 27 کیلومتری شمال غرب شهر اردبیل قرار دارد. رود شیخ احمد نیز در این منطقه قرار دارد که از کوه سبلان سرچشمه گرفته از شمال و شرق آبادی گذشته و به رود قره سو می ریزد. کار و پیشینه مردمان روستا باغداری، کشاورزی و دامداری است.

 

 

محوطه باستانی قلع خسرو از دو قلعه و یک گورستان تشکیل شده است که یکی از این قلعه ها بر بالای کوه شوش داغی واقع شده و دیگری نیز که بزرگتر است و قلعه اولی را نیز در بر می گیرد، تمامی کوه شوش داغی را در برگرفته است. محوطه گورستان در قسمت جنوبی کوه شوش داغی قرار دارد و در محوطه نسبتاً وسیعی گورهای آن پراکنده شده اند.

 

قلعه خسرو در سی کیلومتری شمال غرب اردبیل قرار دارد و با روش خشکه چین سنگی، با مصالح سنگی و بدون استفاده از ملات ساخته شده و مربوط به دوره ی پیش از میلاد مسیح است. قلعه باستانی خسرو در عصر مفرغ جدید، یعنی 1700 تا 1450 سال قبل از میلاد ساخته شد و استقرار آن تا عصر آهن 3، یعنی 850 تا 550 سال قبل از میلاد ادامه داشت. از اواخر عصر آهن 3 این قلعه کاملا متروک شد و استقرار آن به قلعه دیگری که مربوط به دوره ی هخامنشی است منتقل شد. این قلعه ی هخامنشی نیز در 700 متری قلعه خسرو واقع شده است.

 مطالب مشابه