سیری در موزه آلبوم‌ های سلطنتی و اسناد سعدآباد تهران

سیری در موزه آلبوم‌ های سلطنتی و اسناد سعدآباد تهران

موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد تهران یکی از هفده موزه ی کاخ بسیار عظیم ۴۰۰ هکتاری سعد آباد تهران است که بنای آ« از دوران پهلوی باقی مانده است.

موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد یکی از موزه های جالب پایتخت است که ساختمان آن یکی از بناهای قدیمی در مجموعه کاخ های سعدآباد می باشد، این موزه مجموعه ای از اسناد مکتوب و تصویری را نگهداری کرده و برخی از آنها در معرض دید عموم مردم قرار داده است. در دوره پهلوی رویداد ها به روش های مختلفی ثبت و ضبط می شدند که از جمله این روش ها می توان به عکس، فیلم، نوار های صوتی و تصویری و اسناد نوشتاری اشاره کرد. باغ سعدآباد به عنوان بزرگ ترین باغ تاریخی در دوره پنجاه ساله حکومت پهلوی، شاهد حضور ساکنین مختلفی در خود بوده که هر یک نقشی مهم در به وجود آمدن بسیاری از وقایع و رویدادهای تاریخی در این دوره ایفا کرده اند. ساختمان موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد در دوره رضا شاه پهلوی به عنوان ساختمان دفتر نگهبانی احداث و در دوره پهلوی دوم پس از الحاقاتی به عنوان یکی از مهمترین واحدهای نظامی اداری یعنی فرماندهی ضد اطلاعات گارد شاهنشاهی به فعالیت خود ادامه داد.

 

 

پیشنهاد می دهیم در مورد بخش های مختلف کاخ سعدآباد در مطالب زیر مطالعه کنید:

سیری در موزه استاد بهزاد کاخ سعدآباد تهران

نگاهی به تاریخچه موزه آبکار کاخ سعدآباد تهران

 

از جمله وظایف گارد حفاظتی یا همان گارد جاویدان می توان به تأمین امنیت ساکنین سعدآباد، کنترل و نظارت کامل بر تمامی رفت و آمدها و ورود و خروج وسایل و سایر فعالیت ها اشاره کرد. پس از پیروزی انقلاب اسلامی این بنا کاربری های مختلف اداری پیدا کرد و در نهایت در سال 1391 به عنوان موزه آلبوم های سلطنتی و اسناد سعدآباد افتتاح شد. مساحت این بنا 480 متر مربع است و دارای یک طبقه و زیر زمین و دو سالن می باشد. مجموعه با ارزشی از آلبوم های دوره پهلوی اول و دوم به همراه اسنادی جالب از اتفاقات و وقایع روزمره سعدآباد در بخش های مختلف این موزه به نمایش گذاشته شده است. گالری شماره 1 مختص به پهلوی اول، گالری شماره 2 مختص به پهلوی دوم، گالری های شماره 3 و 4 مهرها و جلدها و گالری شماره 5 نیز محل برگزاری نمایشگاه ها سالن سینما بخش اداری و مخزن می باشد. با توجه به حجم بالای آلبوم هایی که در این موزه نگهداری می شود می توان گفت آلبوم، یکی از مهم ترین اسناد تصویری در عصر پهلوی به شمار می رفته است.

 

اکثر این آلبوم ها روایتگر بخشی از وقایع و رویدادهای سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، نظامی ایران و برخی از کشورهای دیگر از سال 1300 خورشیدی تا سال 1357 می باشند. از قدیمی ترین آلبوم های این موزه می توان به آلبومی در خصوص برگزاری مراسم جشنی به مناسبت چهارمین سال تاجگذاری رضاشاه در سال 1308 هجری شمسی اشاره کرد و متأخرترین آنها، آلبومی مربوط به اشرف پهلوی و خانواده اش در وایل سال 1357 است. علاوه بر اهمیت بسیار بالای موضوع آلبوم ها، شکل و ساختار ظاهری هر یک از آنها نیز در نوع خود بسیار جالب و بعضا بسیار با ارزش هستند. این آلبوم ها به دو گروه آلبوهای ایرانی و خارجی تقسیم می شوند. در بین آلبوم های ایرانی آلبوم های جلد لاکی در زمره نفیس ترین این آلبوم ها هستند که در میان نقوش برخی از آنها امضاء و رقم نقاش نیز مشاهده می شود. در حال حاضر 44 جلد آلبوم با موضوعات بسیار متنوع در گالری های مختلف موزه در معرض دید مردم در این موزه قرار گرفته است.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات