آشنایی با امامزاده عینعلی و زینعلی تهران

آشنایی با امامزاده عینعلی و زینعلی تهران

بنای امامزاده عینعلی و زینعلی در سال 1337 به دستور ناصر فرمان فرما به شیوه سایر مکان های مذهبی ساخته شد و در وسط حیاط بزرگ و زیبای این امامزاده درختان چنار کهن و قطوری به چشم می خورد.

عینعلی با 11 سال سن و زینعلی با 15 سال سن دو فرند امام سجاد (ع) بودند که 1153 سال پیش به دست مامور ها کشته و در کنار درخت چناری به خاک سپرده شدند. از آن زمان تاکنون این مکان محل زیارت معتقدان، به خصوص اهالی پونک است. برخی از افراد دیگر معتقدند که این دو برادر هنگام شهادت 7 ساله و 13 ساله بوده‌ اند که در زمان امام رضا (ع) به اتفاق هارون الرشید به ایران آمدند و پس از ورود آنها به ایران، مامور های دستگاه حکومتی که قصد قتل عام سادات و فرزندان آنها داشتند، در مسیر مشهد راه را بر آنها بستند و در نتیجه متفرق شدند.

 

این دو برادر نیز به قریه پونک آمدند و در همین محل توسط میرابی به نام علی عمران به شهادت رسیدند. بنای این امامزاده در سال 1337 به دستور ناصر فرمان فرما به شیوه سایر مکان های مذهبی ساخته شد و در وسط حیاط بزرگ و زیبای این امامزاده درختان چنار کهن و قطوری به چشم می خورد. این بقعه از خارج به شکل هشت ضلعی و از داخل مربع است.

 

اصل بقعه که هشت ضلعی به نظر می رسد از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار می باشد که در کنار رودخانه ای که از فرحزاد به پونک می آید، واقع شده است. ضریح در سال 1376 به دست مرحوم فریدون پرهیزگار بازسازی شده است و در سال 1380 خورشیدی ضریح جدید اثر ابوالحسنی میبدی جایگزین حرم چوبی و مشبک چهار ضلعی شده است.

 

 

امامزاده های دیگری نیز در پایتخت وجود دارند که از بین آنها به امامزاده حمزه و امامزاده حسن می توان اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات