سیری در حرم شاه عبدالعظیم شهر ری تهران

سیری در حرم شاه عبدالعظیم شهر ری تهران

حرم شاه عبدالعظیم شهر ری مکان دفن عبدالعظیم حسنی می باشد که در در جنوب تهران و شهر ری واقع شده است و از زیارتگاه های معروف این شهر محسوب می شود.

حرم شاه عبدالعظیم حسنی یکی از زیارتگاه های بسیار معروف شهر ری است که در فاصله کمی از پایتخت واقع شده است. این زیارتگاه محل دفن عبدالعظیم حسنی، یکی از بزرگان شیعیان می باشد. احداث حرم شاه عبدالعظیم شهر ری مربوط به دوره های ایلخانی، صفوی و قاجار است که هر کدام از این حکومت ها نقشی در گسترش و زیبایی این بنا ایفا کرده اند. بنای اصلی این ساختمان پس از ساخت در قرن نهم میلادی بازسازی و مرمت شد. درگاه اصلی ورودی شمالی این زیارتگاه در زمان آل بویه ساخته شده است.

 

معماری این بنا به صورت اسلامی و مذهبی می باشد. در مرکز این ساختمان یک بنای چهار گوش قرار دارد که مربوط به آرامگاه عبدالعظیم حسنی می باشد. در بالای این سازه یک گنبد و گلدسته نظیر بسیاری دیگر از سازه های مذهبی اسلامی قرار گرفته است. درون این ساختمان دارای طراحی داخلی زیبایی می باشد. تمامی دیوار های این ساختمان آیینه کاری شده است. صحن ها و ایوان های حرم عبدالعظیم حسنی از آثار مربوط به دوره صفویان هستند.

 

این بنا توسط شاه های صفوی و قاجار مورد بازسازی قرار گرفته است. شاه طهماسب صفوی و ناصر الدین شاه قاجار از جمله شاهانی هستند که دستور مرمت و بازسازی قسمت های مختلف این سازه را داده اند. دو مورد از آثار تاریخی و هنری موجود در این سازه عبارتند از یک جفت کتیبه چوبی که بنا به گفته مورخان مربوط به سال 848 هجری قمری است. همچنین یک درب چوبی که در رواق شمالی این زیارتگاه قرار دارد که در سال 904 میلادی ساخته شده است.

 

 

 

در سفر به شهرری بازدید از سایر جاذبه های دیدنی این منطقه نظیر برج طغرل ری و   دژ رشکان ری نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه