نگاهی به تاریخچه عمارت سرای روشن تهران

نگاهی به تاریخچه عمارت سرای روشن تهران

عمارت سرای روشن یکی از بنا های تاریخی تهران است که در خیابان ناصر خسرو و نزدیک به کوچه مروی قرار گرفته است. تاریخ ساخت این عمارت به سال 1311 خورشیدی باز می گردد.

عمارت سرای روشن یکی از بنا های تاریخی تهران است که در سال 1311 خورشیدی احداث شد. عمارت سرای روشن امروزه تبدیل به یکی از آثار تاریخی مهم در پایتخت ایران شده است. عمارت سرای روشن به عنوان یک مرکز تجاری مهم و پرفت و آمد و با الهام از نوع معماری گوتیگ ساخته شده است. عمارت سرای روشن پس از مدت سال های زیاد از ساختش تخریب شد و سپس توسط یکی از معروف ترین مهندسین ایرانی، یعنی مهندس صفا منش در دهه هفتاد احیا و باز سازی گردید و چهره زیباتری را به خود گرفت. بنا که محصول تلفیق معماری مدرن و سنتی است جلوه خاصی را به خیابان ناصر خسرو بخشیده است. وجود فرشته های نیمه برهنه در این مکان خبر از تاثیر معماری اروپایی در دوره پهلوی می دهد.

 

 

به منظور آشنایی بیشتر با خیابان ناصر خسرو که این عمارت در آن واقع شده است، مقاله زیر را مطالعه کنید:

تجربه قدم زدن در خیابان ناصر خسرو تهران

 

وجود اهورا مزدا که نماد دوره هخامنشیان است در این ساختمان نشان دهنده معماری سنتی ایرانی به کار رفته در سرای روشن می باشد. تزیینات ستون ها و مجسمه ها که الهام گرفته از معماری باروک است، که بیانگر معماری اروپایی به کار رفته در ساختمان سرای روشن می باشد. کاشی کاری های سنتی که مخصوص هنر ایرانی است، به شکل فوق العاده ای در این بنا به کار رفته تا به عنوان نماینده معماری ایرانی در زیبا سازی بنا سنگ تمام گذاشته باشد. شما با قدم زدن در این بنای سنتی - مدرن به خوبی می توانید تاریخ یک قرن پیش را لمس و از نزدیک مشاهده کنید. همچنین بازار سرای روشن از چند مغازه و حیاط بزرگ تشکیل شده است که با وجود مرمت و باز سازی، بازهم نشانه هایی از خرابی را می توان در داخل بازار مشاهده کرد. رونق این بازار که دیگر مثل گذشته نیست در طبقات مختلف ساختمان به خوبی قابل مشاهده می باشد. در این بازار یک زیرزمین بسیار بزرگ نیز وجود دارد که امروزه تبدیل به انباری برای اجناس شده است.

 

هرچند که که از رونق کسب و کار این بازار کم شده، اما همچنان دید و بازدید از این معماریی باشکوه از رونق نیافتاده است و تبدیل به یکی از جاذبه های دیدنی تهران شده است. نماد هایی که بر پیکره این بنا حک شده همگی نشان دهنده یک پیام مهم از گذشته دور هستند اما ایوان ها و ستون های بسیار بلند این عمارت از شاخصه های مهم زیبا شناسی بنا محسوب می شود. تصاویری که می توان در این بنا مشاهده کرد شامل خورشید بالدار، پیکر بالدار، تزیینات و طرح های رنگا رنگ و جذابی است که به زیبایی بی نظیر ساختمان کمک شایانی کرده است. تزیینات آجری دیوار های بیرونی و داخلی بنا، نمونه ای دیگر از معماری هنرمندانه ایرانی می باشد که در این بنای ایرانی - اروپایی به خوبی قابل مشاهده است.

 

 

در تهران بازدید از سایر عمارت های تاریخی نظیر عمارت بادگیر کاخ گلستان را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات