نگاهی به تاریخچه خانه مستوفی الممالک تهران

نگاهی به تاریخچه خانه مستوفی الممالک تهران

خانه مستوفی الممالک یک خانه ی قاجاری در چهار راه گلوبندک تهران است که در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و در سال 1311 هجری قمری ساخته شده است.

خانه مستوفی الممالک که در چهار راه گلوبندک تهران واقع شده است، یکی از بنا های تاریخی پایتخت است که در منطقه ده ونک قرار رگفته و از جاذبه های تاریخی و میراث فرهنگی شهر تهران محسوب می شود. هرچند خاندان مستوفی خود متولی آرامگاه مستوفی الممالک هستند، اما تابلو های نقاشی و کتب موجود در این بنا در وضعیت مناسبی نبوده و درب این مکان تاریخی نیز به عنوان برگی از تاریخ دوره قاجار به روی عموم بسته می باشد. خانه مستوفی الممالک یک خانه ی قاجاری است که در اواخر سلطنت ناصرالدین شاه و در سال 1311 هجری قمری ساخته شده است.

 

این عمارت تاریخی با قدمت بالایی که دارد نمایان گر تاریخ معاصر ایران است زیرا نخستین کابینه مشروطیت در این خانه تشکیل شد، به این عمارت لقب خانه سیاسی تهران را داده اند. همچنین این خانه محل زندگی و کار یکی از اصیل ترین دولت مرد های قاجار و پهلوی، یعنی میرزا حسن خان مستوفی الممالک بوده است. میرزاحسن مستوفی الممالک فرزند میرزا یوسف مستوفی آشتیانی، صدر اعظم ناصرالدین شاه قاجار بود. وی از مهم ترین چهره های تاریخ معاصر ایران است.

 

خانه مستوفی الممالک از دیگر خانه های قدیمی تهران متمایز است، چرا که تاکنون احیا و مرمت نشده و شکل اولیه خود را حفظ کرده است. هر چند این خانه در سال 1356 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید، اما درهای این خانه تاریخی که در تملک اداره پست است، کماکان به روی مردم بسته است و آسیب های جدی که به این عمارت وارد شده آن را تهدید می کند.

 

 

خانه های تاریخی بی شماری در پایتخت وجود دارند که می توانید از آنها بازدید کنید، برای مثال، خانه تاریخی مهربان و خانه امام‌ خمینی‌.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات