مروری بر تاریخچه خانه تاریخی مهربان تهران

مروری بر تاریخچه خانه تاریخی مهربان تهران

خانه مهربان یکی از خانه های تاریخی پایتخت در محله عودلاجان در ناحیه 12 تهران است. این خانه در طی سال های مختلف تغییر کاربری زیادی را به خود دید و در نهایت در سال 1384 مرمت و بازسازی شد.

خانه تاریخی مهربان تهران یکی از تعداد زیاد خانه های تاریخی پایتخت است که در محله قدیمی و کهن عودلاجان تهران واقع شده است. این خانه تاریخی در نقشه های آگوست کرشیش به محبعلی خان خلج که از مردان معروف دوره قاجار بود تعلق داشته است، اما در نقشه عبدالغفار نجم الدوله در اختیار یکی از همسران ناصرالدین شاه به نام زبیده خاتون بود. خانه مهربان پس از برخی نقل و انتقال ها توسط خانم و آقایی به نام مهربان منش خریداری شد و به عنوان یک موقوفه در اختیار موسسه خیریه کهریزک، به منظور بسته بندی کمک های مردمی قرار گرفت.

 

 

شما می توانید راجع به محله تاریخی عودلاجان که این خانه در آن واقع شده است، در مطلب زیر بخوانید:

سفر به محله عودلاجان تهران

 

در طی سال های مختلف این خانه تغییر کاربری زیادی را به خود دید، در نهایت در سال 1384 پس از مرمت و بازسازی هایی که در آن انجام شد، خانه مهربان در لیست آثار ملی ثبت شده ایران قرار گرفت. معماری خانه مهربان یادگاری از شیوه و اصول معماری عصر پهلوی اول می باشد. این خانه در دو طبقه ساخته شده که دارای حیاط مرکزی و تارمه هایی در طبقات فوقانی و تحتانی است. اتاق های طبقه پایینی فاقد پنجره و نورگیر هستند و به عنوان انباری مورد استفاده قرار می گرفته اند و زندگی روزمره نیز در طبقه بالایی انجام می شده است.

 

از گچ در نمای ساختمان خانه مهربان استفاده شده است و همچنین برای ساخت خود ساختمان نیز از مصالحی نظیر گچ، چوب صندل و سنگ اسفنجی استفاده کرده اند. پوشش سقفی خانه مهربان از چوب صندل است که روی آن را با بوریا و سپس کاهگل پوشانده شده است. در خانه مهربان تهران به هنگام بازدید تزییناتی در درو پنجره ها به چشم تان خواهد خورد که به صورت گره های چینی و هلالی شکل هستند و در آن از شیشه های رنگی استفاده شده است که جلوه بسیار زیبایی به این خانه تاریخی بخشیده اند. خانه تاریخی مهربان تهران، در خیابان امیرکبیر، خیابان شهید علیرضا جاویدی، کوچه شهید فیروز کوهی واقع شده است.

 

 

در سفر به محله تاریخی عودلاجان، بازدید از بازار عودلاجان را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات