معرفی مجتمع آب درمانی بش باجیلار (پنج خواهران) سرعین

معرفی مجتمع آب درمانی بش باجیلار (پنج خواهران) سرعین

در روزگاران قدیم، از مجتمع آب درمانی بش باجیلار با عنوان های دره لر سویی نیز یاد میشده است. از آنجایی که مواد معدنی نظیر بیکربنات سدیم در این آب گرم موجود است، آب آن ترش مزه میباشد. آنیون های موجود در آب شامل کلرور، بیکربنات، و سولفات هستند. کاتیون های موجود در آن نیز شامل کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشند.

مجتمع آبدرمانی بش باجیلار که البته از آن به عنوان آب گرم بش باجیلار (پنج خواهران) نیز یاد میشود، از قدیمی ترین مجموعه های آب گرم سرعین محسوب میشود. آب استخر این مجموعه از چشمه بش باجیلار تامین شده و آب دوش های آن نیز از چشمه ی آب گرم گاومیش گلی تامین میشود. دمای آب استخر به 35 درچه سانتی گراد می رسد. همچنین آب آن کدر بوده و ترش مزه میباشد. از این آب گرم به منظور درمان بیماری های عمومی و همچنین تسکین درد های مفضلی و عصبی استفاده میشود.

 

 

در روزگاران قدیم از مجتمع آب درمانی بش باجیلار با عنوان های دره لر سویی نیز یاد میشده است. از آنجایی که مواد معدنی نظیر بیکربنات سدیم در این آب گرم موجود است، آب آن ترش مزه میباشد. آنیون های موجود در آب شامل کلرور، بیکربنات، و سولفات هستند. کاتیون های موجود در آن نیز شامل کلسیم، سدیم، پتاسیم و منیزیم می باشند.

 

 

آبگرم بش باجیلار پس از انقلاب اسلامی تقریبا به صورت متروکه در آمد و تنها بعضی از اهالی همان منطقه از این آبگرم استفاده می کردند. این روال ادامه داشت تا اینکه در سال 1371 اداره امور آب استان شروع به ساخت مجتمع فعلی در این محل نمود و امروزه نیز مجددا بسیار پر رونق شده است.

 

 

این مجتمع دارای استخری بزرگ با مساحت 288 مترمربع و عمق 120-140 سانتیمتر، شش دوش انفرادی با دیوارهای کوتاه قوسی شکل، شانزده دوش عمومی در مقابل دوش های انفرادی، سونای بخار و سونای خشک هرکدام یک واحد، شش واحد جکوزی در قسمت غربی استخر، خدمات درمانی و پزشکی و پارکینگ می باشد. به دلیل دارا بودن این امکانات، دومین آبگرم شهر سرعین محسوب میشود و بسیار محبوب است. مجتمع آب درمانی بش باجیلار همچنین مجهز به بخش اداری و واحد پزشکی است که باعث شده این مجتمع  2500 مترمربعی را در زمره مجتمع های قدیمی اما مجهز سرعین اردبیل قرار دهد. آب چشمه بش باجیلار کمی ترش مزه و بودار است و به نسبت سایر چشمه ها، آّب کدرتری دارد.

 مطالب مشابه