نگاهی به تاریخچه مسجد سپهسالار تهران

نگاهی به تاریخچه مسجد سپهسالار تهران

معماری مسجد و مدرسه سپهسالار که در واقع اولین و بزرگ ترین مسجد و مدرسه تهران محسوب می شود، ترکیبی از معماری ایرانی و معماری مسجد های استانبول می باشد.

مسجد سپهسالار یکی از بنا های تاریخی پایتخت است که از دوره قاجار باقی مانده است. پس از انقلاب جمهوری اسلامی نام مسجد سپهسالار به مسجد آیت الله مطهری تغییر پیدا کرد. این مسجد به همراه مدرسه ای با همین نام در کنار ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی در خیابان بهارستان فعلی قرار گرفته است. با توجه به قرار گرفتن این مکان در نزدیکی کاخ گلستان، باغ و عمارت فخر الدوله، خیابان عین الدوله، سه راه امین حضور، بازار دروازه شمیران، کوچه میرزا محمود وزیر و کوچه نظامیه، این مسجد در گذشته بسیار محبوب بوده و مردم بسیاری به آن مراجعه می کرده اند. مسجد سپهسالار در خیابان بهارستان در کنار ساختمان قدیمی مجلس شورای ملی، قرار دارد.

 

معماری مسجد و مدرسه سپهسالار که در واقع اولین و بزرگ ترین مسجد و مدرسه تهران محسوب می شود ترکیبی از معماری ایرانی و معماری مسجدهای استانبول می باشد. طرح این بنا به طور مشخص از مسجد جامع اصفهان، مدرسه چهارباغ اصفهان و مسجد ایاصوفیه استانبول برگرفته شده است. هشت گلدسته این بنا تعدادی غیر معمول و بیش از حد معمول در مساجد ایران است و دو گوش خوابیده گنبد یادآور معماری مساجد ترکیه می باشد. از مصالح اصلی که در ساخت بنای مسجد سپه سالار استفاده شده اند می توان به آجر اشاره کرد که کمتر برای تزئین از آن استفاده شده است.

 

کاسه بندی، یزدی بندی، کاشی کاری و مقرنس از تزیینات اصلی مسجد سپهسالار هستند. کاشی کاری ها شامل کاشی هفت رنگ معفلی، آجر لعابدار و کاشی معرق به صورت اسلیمی، گره و برجسته می شود. از آنجا که سنگ و تزیینات سنگی کمتر و به شکل پراکنده در این مجموعه به کار رفته است، این بنا با بناهای دوره زندیه همخوانی بیشتری دارد تا با بناهایی که در دوره قاجار احداث گردیده اند. با ورود تزیینات وارداتی غرب، نقش گل های زنبق کنده شده در آزاره های سنگی، در کنار نقوش سنتی مانند اسلیمی، وارد تزئئینات بنا شده است. شما به منظور دسترسی به این مکان می توانید با استفاده از خط شماره دو مترو به ایستگاه بهارستان بروید و باقی مسیر را پیاده بروید تا به مسجد سپهسالار برسید.

 

 

حین گردش در تهران، بازدید از سایر جاذبه های تاریخی این شهر نظیر برج نقاره خانه و کلیسای مریم مقدس را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات