معرفی آبگرم گاومیش گلی سرعین

معرفی آبگرم گاومیش گلی سرعین

علت نامگذاری این آبگرم به عنوان گاومیش گلی، بر اساس منابع و روایات جالب است. گفته میشود که در طی سالیان قبل، پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد، گاومیش های اهالی سرعین در داخل استخر آن (بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می شده است)، می خوابیدند! و بدین سبب اهالی سرعین از آن بنام آبگرم گاومیش گلی نام برده اند.

شهر سرعین استان اردبیل دارای آب گرم های بی شماری است که از اصلی ترین جاذبه های گردشگری این شهر محسوب شده و سالانه هزاران نفر را به سمت خود جذب میکنند. پر آب ترین چشمه معدنی این شهر از لحاظ آبدهی و وسعت، استخر گاومیش گلی است که بر روی یک دره قرار گرفته است. این آبگرم دارای استخری رو باز بوده که به مساحت 400 متر مربع و با عمق 130 سانتی متر میباشد. این آبگرم دارای هفده دوش آبگرم و سرد، حوضچه کلر در مبادی ورودی به محوطه اصلی، و همچنین دارای سرویس بهداشتی است.

 

 

از بین سایر امکانات مجموعه آبگرم گاومیش گلی میتوان به بوفه، فروشگاه لوازم بهداشتی و آرایشی، فروشگاه مواد خوراکی و... اشاره کرد.

 

 

مقدار دبی و یا همان آبدهی استخر گاومیش گلی در هر لحظه 85 لیتر است و همچنین دمای آن نیز به 46 درجه سانتی گراد میرسد. آب این آبگرم ترش مزه و بیرنگ بوده و کمی نیز بودار است. آنیون های این آب بیکربنات، کربنات، کلروره، و سولفات هستند. کاتیون های آن نیز کلسیم، پتاسیم، سدیم و منیزیم میباشند. میزان هدایت الکتریکی این آب در دمای بیست و پنج درجه حدود 1300 است و PH آن نیز 6 میباشد. باقیمانده مواد خشک شده از تبخیر آن 687 میلی گرم در لیتر بوده، و آب آن در ردیف آبهای کلروره، بیکربنات سدیک و کلسیک گرم می باشد.

 

 

علت نامگذاری این آبگرم به عنوان گاومیش گلی نیز داستان جالبی دارد. بر اساس منابع و روایات سالخوردگان این منطقه، در طی سالیان قبل و پیش از آنکه استفاده بهینه از آن بدین شکل صورت گیرد، گاومیش های اهالی سرعین در داخل استخر آن (بعد از اینکه مقداری از حرارت آب کاسته شده و معتدل می شده است)، می خوابیدند! و بدین سبب اهالی سرعین (و به تبع آن دیگران) از آن به عنوان آبگرم گاومیش گلی نام برده اند.

در سالیان گذشته آب مازاد چشمه های معدنی به خصوص آب گاومیش گلی از سمت جنوب شرقی وارد نهری شده و به فاصله 150 متری باعث چرخش آسیاب میگردید. این آسیاب در آن ایام جزو ارزشمندترین آسیاب های آذربایجان محسوب میشده است، زیرا بر خلاف آسیاب های دیگر، آب آن در زمستان یخ نمیزده و در تمام دوازده ماه سال کار می کرده است. آبگرم گاومیش گلی همیشه در شب ها به سانس آقایان اختصاص داده میشود.

 

 

 مطالب مشابه