راهنمای سفر به کوه سبلان از مسیر مشگین شهر

راهنمای سفر به کوه سبلان از مسیر مشگین شهر

کوه سبلان در سی و پنج کیلومتری غرب شهر اردبیل، و بیست و پنج کیلومتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر قرار دارد. سبلان در مرز بین بخش مرکزی شهرستان اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشکین شهر قرار گرفته است.

سبلان سومین قله بلند ایران پس از دماوند و علم کوه، و یک کوه آتشفشان غیر فعال است که به خاطر آبگرم های طبیعی دامنه کوه، طبیعت بسیار زیبا و چشم نواز، و همچنین پیست اسکی آلوارس، بسیار معروف است. این کوه که در زبان ترکی آذربایجانی ساوالان تلفظ میشود، در شمال غرب ایران و در استان اردبیل واقع شده است. یک دریاچه در قله سبلان قرار دارد که باعث افزایش شکوه آن گردیده است. این دریاچه در اکثر ماه های سال یخ بسته است.

 

 

بالاترین ارتفاع سبلان حدود 4811 متر از سطح دریاهای آزاد است که بلندترین قله آذربایجان و سومین قله مرتفع ایران محسوب میشود. آتشفشان سبلان از نوع آتشفشان های نقطه ای و مخروط مختلف است، با ارتفاع بیش از چهار هزار و هشتصد متر از سطح دریا که گدازه های قدیمی آن حدود هزار و دویست کیلومتر مربع را در بر می گیرد. این منطقه دارای انواع جاذبه های طبیعی و تاریخی است و همچنین وجود آب معدنی های متعدد، دریاچه های بزرگ و کوچک، دشت ها و جلگه های وسیع پیرامونی، و شرایط آب و هوایی، از سایر دلایل محبوبیت سبلان از نظر توریستی و گردشگری هستند.

 

 

کوه سبلان در سی و پنج کیلومتری غرب شهر شهر اردبیل و بیست و پنج کیلومتتری جنوب شرقی شهرستان مشگین شهر قرار گرفته است. سبلان در مرز بین بخش مرکزی شهرستان اردبیل و بخش لاهرود شهرستان مشکین شهر قراردارد.

 

 

سبلان به طول کلی دارای سه قله معروف است که اولین قله، قله بزرگ آن است که معروف به سلطان میباشد. دو قله دیگر آن نیز با نام های هرم و کسری شناخته میشوند. کوه سبلان از مجموعه ای از ارتفاعات متعدد شکل گرفته که ارسباران در موازات آن قرار دارد و کمی به شرق کشیده شده است. امتداد سبلان، شرقی غربی بوده و از شرق و شمال و جنوب، کوهی به نام "قوشه داغ" آن را به رشته کوه ارسباران متصل مینماید.

 

قسمت شرقی کوه سبلان نیز به قله آتشفشان سبلان که در ارتفاع 4811 متری قرار دارد میرسد. ناگفته نماند که تمامی قله های سبلان در تمامی ایام سال، پوشیده از برف هستند.

 

 

به صورت کلی، چندین راه برای صعود از سبلان وجود دارند که رایج ترین آنها مسیر شمال شرقی است. این مسیر از آبگرم شابیل واقع در جنوب شهر لاهرود در جاده اردبیل به مشگین شهر آغاز شده و با گذر از پناهگاه از مسیر یال شرقی به قله منتهی میشود. مسیر پناهگاه تا قله کاملاً پاکوب بوده و قابل تشخیص است، و در بیشتر قسمت های آن پرچم های راهنما به چشم میخورند. این جبهه ساده بوده و کوهنوردان معمولی به راحتی صعود تابستانه را در طی چند ساعت به انجام میرسانند. دومین مسیر، مسیر غربی است که از پای دریاچه قره گل آغاز شده و پس از عبور از هرم چال و یخچال عظیم هرم، به جانپناه غرب و سپس قله سبلان منتهی میشود.

 

 

آخرین مسیر نیز، مسیر جنوبی است که از سمت جنوب قله آغاز شده و در نزدیکی قله به وسیله یال شرقی به نوک آن میرسد. ناگفته نماند که در این مسیر جانپناهی وجود ندارد، و از دو مسیر دیگر بسیار سخت تر میباشد. همچنین پیست اسکی آلوارس نیز در این مسیر قرار گرفته است.

 مطالب مشابه