سیری در خیابان تجریش تهران

سیری در خیابان تجریش تهران

روزانه افراد زیادی برای خرید، زیارت و حتی پیاده روی و دیدن اجناس در این خیابان رفت و آمد می کنند. خیابان تجریش در حد فاصل دو خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی واقع شده است.

خیابان تجریش یکی از پر رفت و آمد ترین و کهن ترین خیابان های پایتخت است. ساکنان اصیل تهران با این خیابان قدیمی و معروف خاطرات زیادی دارند و گذرشان برای زیارت امامزاده صالح (ع) هم که شده به این خیابان افتاده است. چندین سال می شود که مترو این خیابان نیز راه اندازی شده است و امکان دسترسی به این محله قدیمی بسیار آسان تر شده؛ زمانی که در خیابان تجریش قدم می زنید متوجه ازدحام و جنب و جوش جمعیت در تمامی ساعات روز خواهید بود، این خیابان بسیار شلوغ است. روزانه افراد زیادی برای خرید، زیارت و حتی پیاده روی و دیدن اجناس در این خیابان رفت و آمد می کنند. خیابان تجریش که در حد فاصل دو خیابان ولیعصر و خیابان شریعتی واقع شده است در گذشته به نام طجردشت نامیده می شده است.

 

بر اساس روایت های تاریخی که وجود دارد در گذشته در اطراف پل رومی باغ بزرگی به نام گل باوکان وجود داشت که تجریش در آنجا واقع شده بود. در اطراف این باغ گرگ های زیادی سکونت داشتند که مزاحمت زیادی برای اهالی ایجاد می کردند. از این رو اهالی منطقه دهکده را ترک کرده و در نزدیکی امام زاده صالح ساکن شدند و به این ترتیب تجریش کنونی ایجاد شد. سالیان بعد که طهران به عنوان پایتخت قاجار انتخاب شد تجریش را عنوان ییلاق خود در نظر گرفتند و باغ های زیادی را برای فصل گرمای خود احداث نمودند. در آن زمان تجریش دارای سه محله بود که عبارت بودند از محله بالا و پایین و حومه. محله بالا باغ فردوس و زعفرانیه و چهارراه حسابی و الهیه بود. محله پایین دزاشیب و قیطریه و فردوسی و ظهیر الدوله و اسدی، حومه نیز زعفرانیه و محمودیه؛ با مرور زمان مردم از سایر شهرها به سوی تهران کوچ کردند و رفته رفته با افزایش جمعیت تجریش به شکل کنونی درآمد.

 

با افزایش ماشین و جمعیت، باغ های زیبا این منطقه تبدیل به ویلا شدند، ویلاها تخریب شدند و برج های بلند و ساختمان ها جای آنها را گرفتند. یکی از جاذبه های خیابان تجریش خوردن در ایستگاه های جذاب و متنوع شکم گردی است و از همین رو خیابان تجریش یکی از مقاصد محبوب علاقه مندان به استریت فود نیز می باشد. انواع خوراکی های خوشمزه با عطر و طعمی بسیار مطلوب در طول این خیابان و در رستوران ها و یا فست فود های کوچک و بزرگ و حتی در دکه های کنار خیابان به فروش می رسند. تجریش در انتهای شمالی خیابان بلند ولیعصر قرار دارد. از همه جای تهران به راحتی به این میدان دسترسی پیدا می کنید. خط 1 متروی تهران در این میدان ایستگاه دارد. تاکسی های خطی از میدان تجریش به آزادی، صادقیه، شهرک غرب و مسیرهای دیگر تردد می کند. ترمینالی نیز برای اتوبوس ها وجود دارد. همچنین اتوبوس های BRT مسافران را تا راه آهن می رسانند.

 

 

اگر به قدم زدن در خیابان های جذاب علاقه مند هستید، بد نیست سری نیز به خیابان های باغ سپهسالار و باب همایون بیاندازید.

 مطالب مشابه