راهنمای بازدید از پل و روستای ورسک

راهنمای بازدید از پل و روستای ورسک

پل ورسک مهمترین و مرتفع ترین پل راه آهن شمال ایران است و در جهان نیز به خوبی شناخته شده و در بسیاری از آثار از آن نام برده شده است. این پل در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

پل ورسک نام یکی از بزرگترین پل های راه آهن سراسری است که در روستای ورسک، در شهرستان سوادکوه که در استان مازندران واقع شده، قرار دارد. این پل که یک شاهکار معماری و مهندسی است، در کمتر از سه سال ساخته شده و افتتاح آن در سال 1315 صورت گرفته است. این پل با ابتدایی و ساده ترین تجهیزات و ابزارآلات ساخته شده و در ساخت آن از آجر و شن استفاده شده و آرماتور به کار نرفته است.

 

 

این پل را یک شرکت دانمارکی به نام کامپساکس در ایران احداث کرده است. مدیر عامل این شرکت در سال 1312 قرار داد ساخت این پل را امضا کرد و ساخت آن را آغاز کرد، و سپس در سال 1315 به پایان رسید. هزینه احداث این پل دو میلیون و ششصد هزار تومان برآورد شده است. از اعجاب انگیز ترین چیز ها راجع به احداث این پل، میتوان به این مورد اشاره کرد که هیچ فلزی در ساخت آن به کار نرفته است.

 

پل ورسک مهمترین و مرتفع ترین پل راه آهن شمال ایران است و در جهان نیز به خوبی شناخته شده و در بسیاری از آثار از آن نام برده شده است. این پل در آثار ملی ایران نیز به ثبت رسیده است.

 


اصطلاح سه خط طلای راه ‌آهن شمال، مربوط به دره ای در سه کیلومتری بعد از پل ورسک و بعد از روستای ورسک به سمت گدوک در ارتفاعات شرق جاده تهران – شمال مشاهده می‌باشد. طراحی این خطوط به جهت کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوها در نظر گرفته شده است.

 

به منظور بازدید از روستای زیبای ورسک و پل ورسک، به 45 کیلومتری جنوب شهر زیرآب بروید، جایی که مسیر عبور راه آهن شمال از روی آن می‌گذرد. این پل دو کوه بزرگ عباس آباد را با دره‌ای عمیق به هم متصل می کند و مسیر عبور راه آهن شمال جنوب است. در اطراف این پل دو رود ورسک و گتو (چشمه گتو) جریان دارند.

 

 

روستای ورسک دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبا و چشم نوازی است و در طراف آن کوه های بلند و پوشیده شده از درختان سبز و رود ها قرار دارند که باعث میشوند تبدیل به یکی از بهترین نقاط برای سفر و گردشگری باشد. امکان اجاره انواع ویلا و اقامتگاه های محلی در اطراف روستای ورسک وجود دارد.

 


مسیر های مختلفی برای رسیدن به این پل وجود دارند که با در نظر گرفتن مکان حرکت، متفاوت خواهند بود. برای مثال در مسیر تهران به مازندران باید مسافتی 17 کیلومتری را از شهرستان فیروزکوه طی کنید تا با ادامه دادن همین مسیر فرعی وارد چشمه آب گدوک شوید. با طی کردن یک مسافت 3 کلیومتری از این چشمه به گردنه گدوک خواهید رسید که ریل قطار در بالای آن قرار دارد.مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
سوئیت دربستی (پل سفید سوادکوه)
سوئیت دربستی (پل سفید سوادکوه)

مازندران، اقامتگاه سوادکوه

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


200,000 تومان برای هر شب

جزئیات