مروری بر تاریخچه ایوان تخت مرمر تهران

مروری بر تاریخچه ایوان تخت مرمر تهران

ایوان تخت مرمر یکی از بخش های بسیار دیدنی و جذاب کاخ بزرگ گلستان تهران است که از دوره قاجار باقی مانده و یکی از آثار هنری این دوره محسوب می شود.

ایوان تخت مرمر قدیمی ترین بنا در کاخ گلستان تهران است که در دوران کریم خان زند ساخته شده است. ایوان تخت مرمر که در سال 1178 خورشیدی ساخته شده است، جایگاهی بوده که پادشاهان قاجار در آن به مراسم سلام می نشستند و طبقات مختلف مردم را در مواقع خاص بار عام می دادند. سابقه این رسم چند هزار ساله را به دوران هخامنشیان باز می گردد. تالار صد ستون تخت جمشید، ایوان عظیم مدائن، ایوان چهل ستون اصفهان، ایوان نادری قزوین و ایوان دیوانخانه ایروان ارمنستان نیز عملکرد مشابه با ایوان تخت مرمر تهران داشته اند. آخربن بار عام در ایوان تخت مرمر، در زمان رضاشاه پهلوی در سال 1304 خورشیدی به انجام رسیده است. این عمارت در دوران قاجاریه دستخوش تغییرات زیادی شد.

 

 

کاخ گلستان دارای چندین بخش بسیار دیدنی است که به منظور آشنایی با آنها، مطالب زیر را مطالعه کنید:

معرفی عمارت بادگیر کاخ گلستان تهران

نگاهی به تاریخچه تالار الماس کاخ گلستان تهران

 

تخت مرمر تهران در سال 1221 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار از مرغوب ترین سنگ مرمر معادن یزد در اصفهان حجاری شده و به شکل سکویی دیواره دار بلند در وسط ایوان واقع شده است. این تخت بر پایه داستان تخت حضرت سلیمان که بر روی دوش دیوان و پریان قرار داشته، ساخته شده است. طراحی تخت توسط استاد میرزا بابای شیرازی نقاشباشی دربار قاجار انجام شده و حجاری آن تحت سرپرستی استاد محمد ابراهیم اصفهانی و استادان دیگری نظیر استاد محمد حسین، استاد محمد باقر، استاد مرتضی و استاد غلامعلی صورت گرفته است.

 

ارتفاع تخت از کف ایوان حدود یک متر بوده و از 65 قطعه مرمر بزرگ و کوچک ساخته شده و از چهار طرف بر دوش 3 دیو و 6 فرشته یا انسان قرار گرفته است. در وسط دو پله که در سطح عمودی پله ها اژدها و در طرفین نخستین پله مجسمه 2 شیر حجاری شده است. دور تا دور تخت کتیبه هایی به چشم می خورد که درون هر یک از آنها یک بیت یا مصرع از دو قصیده فتحعلی خان صبا در مدح فتحعلی شاه و وصف تخت مرمر سروده شده و به قلم نستعلیق استاد مهدی تهرانی ملک الکتاب سلطانی نوشته شده است.

 

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات