آشنایی با درکه تهران

آشنایی با درکه تهران

درکه یکی از جذاب ترین نقاط طبیعی پایتخت است که به منظور رفتن به آن بهتر است صبح زود حرکت کنید تا هم به شلوغی مسیر برخورد نکنید، هم زمان کافی برای رفت و برگشت و لذت بردن از مناظر طبیعی اطراف را داشته باشید.

درکه یکی از مسیرهای محبوب کوه نوردی در تهران است که دارای طبیعت فوق العاده ای بوده و قدم زدن در آن بسیار لذت بخش است. محیط ییلاقی درکه، رود چشم نواز و زیبای آن و مسیر کوه نوردی که از میان بافت نسبتا قدیمی و روستایی این منطقه می گذرد باعث شده اند که این مکان یکی از محبوب ترین نقاط تهران باشد و روزانه افراد زیادی برای تفریح و آرامش به آن مراجعه کنند. منطقه درکه تهران تفریحات و دیدنی های جذابی را در دل خود جای داده و یکی از تفرجگاه های محبوب اهالی تهران است. یکی از اصلی ترین جذابیت ها و تفریحات در درکه تهران رستوران ها، قهوه خانه ها و سفره خانه ها، کافه ها و غذا های خیابانی این منطقه هستند که بسیاری از افراد را راهی این ییلاق تماشایی می کنند. لذت خوردن خوراکی های خوشمزه ای که به صورت تازه آماده می شوند یا ساعتی شب نشینی با دوستان و خانواده در یکی از رستوران ها و سفره خانه های این محله خوش آب و هوا یکی از دلایل اصلی است که روزانه افراد زیادی به درکه می آیند. درکه یکی از فوق العاده ترین و جذاب ترین مسیر های کوه نوردی پایتخت را در خود جای داده است. مسیر اصلی کوه پیمایی این نقطه از تهران، راه درکه به سمت پلنگ چال یا ایستگاه شماره پنج توچال است و بسیاری در روزهای تعطیل خود از این راه برای کوهنوردی استفاده می کنند.

 

این مسیر شش کیلومتری از داخل دره زیبای درکه و پلنگ چال و از کنار رودخانه درکه عبور می کند. البته برای کوه پیمایی در فصل زمستان بهتر است مسیر را تنها تا منطقه ای به نام اَذغالچال ادامه دهید زیرا در ادامه راه ممکن است خطراتی مانند ریزش بهمن وجود داشته باشند که هر لحظه ممکن است رخ دهند. همچنین مسیری نیز در امتداد شرقی مجتمع پلنگ چال وجود دارد که این مجموعه را به ایستگاه 5 تله کابین توچال مرتبط می کند. این مسیر نیز در فصول سرد سال بسیار خطرناک بوده و می تواند با خطر بهمن همراه باشد و از همین رو در این فصول مناسب نمی باشد. مسیر کوه پیمایی درکه البته نسبت به دیگر مسیر های کوه نوردی شمال تهران راحت تر طی می شود.

 

مسیر فراز و نشیب زیادی دارد و در بخش هایی نیز برای امنیت بیشتر با نرده، حفاظ بندی شده است؛ اما در کل، افراد در تمام سنین می توانند از آن استفاده کنند. به منظور رفتن به درکه بهتر است صبح زود حرکت کنید تا هم به شلوغی مسیر برخورد نکنید، هم زمان کافی برای رفت و برگشت و لذت بردن از مناظر طبیعی اطراف را داشته باشید. در مسیر کوه پیمایی در همه جا صدای گوش نواز رودخانه درکه نیز به گوش می خورد که در فاصله کمی از مسیر قرار گرفته و همراه کوه نوردان است. ارتفاع بلند کوه های اطراف باعث شده در بیشتر طول روز، اطراف رودخانه در سایه قرار بگیرد که این کار را برای صعود در تابستان سهل تر می کند. درکه یکی از ییلاقات شمال تهران بوده و به همین دلیل بهار و تابستان هایی خوش آب و هوا دارد و از قدیم مردم، شاهزادگان، درباریان و شاهان قجری برای فرار از گرمای هوا به این منطقه مراجعه می کرده اند.

 

 

اگر از قدم زدن در مناطقی مانند درکه لذت می برید، حتما از سفر به توچال و بام تهران نیز لذت خواهید برد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات