آشنایی با کاروانسرای عباسی نقدی کندی اردبیل

آشنایی با کاروانسرای عباسی نقدی کندی اردبیل

ورودی اصلی کاروانسرای عباسی نقدی کندی، در سمت غربی قرار دارد که پس از ورود به این بنا، با دو اتاق در طرفین راهرو مواجه خواهید شد. پس از آن وارد اتاقی بزرگ خواهید شد که در ضلع های شمالی و جنوبی آن چهار اتاق ساخته شده و از قسمت شرقی آن میتوان به پشت این اتاق ها دسترسی یافت.

کاروانسرای عباسی نقدی کندی، در نزدیکی دره ای کم عمق و سرسبز و در مجاورت رودخانه ی نقدی، در فاصله سی و پنج کیلومتری اردبیل واقع شده است که یک کاروانسرای تاریخی بوده و از خصوصیات مهم آن میتوان به سطح و شکل و شمایل مشابه با کوهستان اشاره کرد. این کاروانسرا در ملک خصوصی شخصی به نام حاج سلطان علی جعفری، از بومیان و سکنه روستای نقدی کندی واقع شده است.

 

 

قدمت کاروانسرای عباسی نقدی کندی به دوران صفویه بازمیگردد. ابعاد آن نیز بیست و نه در سی متر است. مصالح به کار رفته در ساخت کاروانسرای عباسی نقدی کندی، سنگ و ملات آهکی هستند.

 

ورودی اصلی کاروانسرای عباسی نقدی کندی در سمت غربی قرار دارد که پس از ورود به این بنا، با دو اتاق در طرفین راهرو مواجه خواهید شد. پس از آن وارد اتاقی بزرگ خواهید شد که در ضلع های شمالی و جنوبی آن چهار اتاق ساخته شده و از قسمت شرقی آن میتوان به پشت این اتاق ها دسترسی یافت. یک تپه ی طبیعی و قبرستان کوچک در شرق کاروانسرای عباسی نقدی کندی واقع شده که احتمال میرود مربوط به زمانی باشد که رفت و آمد به کاروانسرا در این مکان برقرار بوده است. این قبرستان در صد متری کاروانسرا واقع شده است.

 

 

دسترسی به پشت غرفه ها و حجره های کاروانسرا از قسمت شرقی میسر است. ضمنا این بنا جزو ابنیه باقیمانده عصر صفویان است. این کاروانسرا در مسیر جاده آسفالته اردبیل به مشگین شهر واقع شده و از خصوصیات مهم این بنا میتوان به پلان کوهستانی آن اشاره کرد.

 مطالب مشابه