نگاهی به تاریخچه خانه استاد لرزاده (خانه معمار) تهران

نگاهی به تاریخچه خانه استاد لرزاده (خانه معمار) تهران

خانه موزه استاد لرزاده چیزی حدود پنجاه سال محل سکونت خاندان لرزاده بوده است که پس از درگذشت استاد لرزاده با هدف معرفی آثار این استاد معمار، تبدیل به موزه شده است.

استاد لرزاده  پدر معماری ایران بوده و از همین رو یکی از شخصیت های بسیار مهم تاریخ ایران تلقی می شود و خانه به جا مانده وی نیز یکی از بنا های بسیار با ارزش تهران است. خانه موزه معمار لرزاده در خیابان شریعتی تهران در محاصره ساختمان های مرتفع و جدیدتر واقع شده است. در بین شلوغی و ترافیک شهر تهران، در انتهای یکی از کوچه های مرکز شهر، خانه ای زیبا بنا شده که صاحب آن معمار بسیاری از آثار معماری تاریخ کشور ایران است و از بزرگ ترین معمار های تاریخ ایران محسوب می شود. حسین لرزاده معمار و هنرمند مشهور ایرانی از جمله آخرین نسل استادکاران چیره دست و هنرمند بود که ضمن آشنایی با فنون و اجزای گوناگون هنرهای سنتی معماری اسلامی و ایرانی به خلق آثاری ماندگار در دوران جدید ایران پرداخت.

 

خانه موزه لرزاده به دست استاد لرزاده در دهه سی در سه طبقه طراحی و ساخته شد. قدمت این بنا به حدود 60 سال پیش باز می گردد و داخل بنا پر از پنجره های زیبا با شیشه های رنگی است که فضای زیبایی برای عکاسی شما فراهم می کند. یکی از نکات قابل توجه در طراحی این خانه، توجه استاد لرزاده به خصوصیات معماری سنتی ایرانی مانند استفاده از کانال تهویه هوا در معماری خانه بوده است که باعث ایجاد هوایی خنک و مطبوع در فضا های مختلف منزل شده است.

 

پنجره های گرد و مستطیل ارسی نیز در طبقه های مختلف خانه یکی دیگر از زیبایی های معماری ایرانی این خانه است. در تالار طبقه دوم خانه استاد لرزاده که البته در بازسازی خانه با عنوان تالار بنا نام گذاری شده است شاهد مجموعه نقشه ها، اسناد و طراحی های استاد لرزاده خواهید بود که به معرفی اسناد مسجد سپه سالار پرداخته‌ شده است. زیرزمین خانه نیز تالار کودک و معماری توسط تیم موزه عروسکهای تهران ایجاد شده است تا با کمک بازی و سرگرمی کودکان با موضوع معماری بیشتر آشنا شوند.

 

 

اگر به بازدید از خانه های تاریخی علاقه مند هستید، بد نیست سری نیز به خانه های سلطان بیگم و خانه پدری فروغ فرخ‌زاد در تهران بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات