نگاهی به تاریخچه باغ فردوس تهران

نگاهی به تاریخچه باغ فردوس تهران

باغ فردوس یکی از زیباترین باغ های تهران است که بنا ها و بخش های بسیار دیدنی در دل خود جای داده که از بین آنها به موزه سینما می توان اشاره کرد. این باغ از دوره قاجار باقی مانده است.

باغ فردوس از زیباترین و دیدنی ترین باغ های تهران است که از آثار به جا مانده از دوران سلطنت سلسله قاجار می باشد. باغ فردوس در بخش شمالی خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان تجریش واقع شده است و از محبوب ترین نقاط این حوالی محسوب شده و روزانه افراد زیادی برای قدم زدن به آن مراجعه می کنند. در زمان قاجار این باغ دو عمارت که یکی از آنها شمالی و دیگری جنوبی بود داشته است که البته امروزه تنها عمارت جنوبی باغ باقی مانده است و چیزی از عمارت شمالی باقی نمانده. باغ فردوس تهران دارای مساحتی بالغ بر 20 هزار متر مربع می باشد و مساحت عمارت آن نیز هزار متر مربع است. عمارت از سه طبقه کامل و یک نیم طبقه تشکیل شده است. بنایی در سال 1316 به دستور وزیر معارف وقت مدرسه شاپور تجریش در این مکان احداث شد. در دهه پنجاه، این بنا به دفتر برنامه ریزی جشن های ملی تبدیل شد و پس از انقلاب اسلامی در اختیار صدا و سیما قرار گرفت.

 

 

اگر به خیابان ولیعصر تهران برای بازدید از باغ فردوس رفتید، بد نیست سری نیز به بازارچه صفویه که در همین خیابان واقع شده بزنید.

 

در سال 1381 موزه سینمای ایران در عمارت زیبای باغ فردوس شروع به کار کرد. این باغ، در سال 1376 به عنوان یکی از آثار ملی کشور به ثبت رسید. عمارت باغ فردوس با تزئینات بسیار زیبایی تزئین شده است. گچبری های زیبای آن کار دست هنرمندان به نام گچبری کشور در روزگاران قدیم است. البته در سال های دور این گچبری ها به علت فرسودگی، توسط معماران ماهری به خوبی مرمت و تعمیر شده اند.

 

 

به منظور آشنایی بیشتر با موزه سینما که در متن فوق بدان اشاره شد، مطلب زیر را مطالعه کنید:

معرفی موزه سینما تهران

 

از معروف ترین این گچبری ها، مقرنس کاری های گل و شاخ و برگ درختان انگور را می توان نام برد که به صورت ترکیبی از سبک های یونانی، رومی و ایرانی ساخته شده اند. شما همه روز می توانید از ساعت 9 صبح تا 5 بعد از ظهر از باغ فردوس تهران دیدن کنید، همچنین در روز های تعطیل و جمعه نیز در باغ از ساعت 2 بعد از ظهر تا 5 عصر به روی شما باز است. از بخش های مختلف باغ فردوس تهران می توان به موزه سینما، تالار آغازگران، تالار معاصران، تالار افتخارات و جوایز بین الملل، نمایشگاه سینمای کودک و نوجوان، نمایشگاه سینمای دفاع مقدس، تماشاخانه، شاه نشین عمارت، تالار نام آوران سینمای ایران، نمایشگاه صدا و دوبله، خانه فرهاد و کافه سینما اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات