بازدید موزه پارینه سنگی زاگرس کرمانشاه

بازدید موزه پارینه سنگی زاگرس کرمانشاه

در  موزه پارینه سنگی ابزار های مختلفی مانند تبر دستی، سنگ های اکسیدنی، جمجمه های انسان از صدهزار سال پیش و... وجود دارد، آثار متعددی مربوط به دوران پارینه سنگی در این موزه نگهداری می شود.

کرمانشاه یکی از قدیمی ترین شهر های ایران به شمار می رود و ماوای اولین سکونتگاه های انسانی می باشد. در این شهر آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد؛ علاوه بر این، آب و هوای مطبوع و وجود مناظر و چشم انداز های طبیعی زیبا باعث شده که این شهر به یک انتخاب مناسب برای مسافرت تبدیل شود. 
جالب است بدانید اولین موزه پارینه سنگی خاورمیانه، در شهر کرمانشاه تاسیس شده است. محوطه های پارینه سنگی زیادی در مناطق اطراف کرمانشاه وجود دارد، و به همین دلیل این موزه در این شهر افتتاح شده است. برای آشنایی بیشتر با این موزه، ادامه مطالب را دنبال کنید. 
 

چه چیزهایی در موزه پارینه سنگی نگهداری می شود؟
در  موزه پارینه سنگی ابزار های مختلفی مانند تبر دستی، سنگ های اکسیدنی، جمجمه های انسان از صدهزار سال پیش و... وجود دارد، آثار متعددی مربوط به دوران پارینه سنگی در این موزه نگهداری می شود که از نقاط مختلف کشور مثل غاز شکارچیان، غار مرتاریک، غار وزمه، آثار کشف شده ای از لرستان، خراسان و... جمع آوری شده است. قدیمی ترین اثر این موزه هم یک ابزار سنگی است که باستان شناسان آن را مربوط به یک میلیون سال پیش می دانند. 
یکی از جالب ترین چیزهایی که می توانید در این موزه مشاهده کنید، تصاویر و نقشه ی غار ها، پناهگاه ها، سکونتگاه ها و زیست گاه های انسان در زمان پارینه سنگی می باشد. 
 

بخش های مختلف موزه
این موزه 4 اتاق دارد که در هرکدام آثاری از دوران دیرینه سنگی و نو سنگی، یعنی بین 100 هزار تا 8 هزار سال پیش قرار دارد. اگر وارد اتاق اول بشوید، مستندی در رابطه با ابزار های سنگی و چگونگی ساخت آن ها می بینید. علاوه بر این، اولین مولاژ در کل خاورمیانه که از انسان نئاندرتال ساخته شده در این اتاق است. 
در اتاق دوم استخوان هایی از انسان ها و حیوانات که در مناطق باستان شناسی مختلف یافت شده است، و همچنین فسیل هایی از غار وزمه وجود دارد. در اتاق سوم ابزار هایی از دوران دیرینه سنگی، و در اتاق چهارم ابزار ها و اثاری مربوط به اواخر دوران نو سنگی وجود دارد. 
 
موقعیت جغرافیایی
این موزه در خیابان مدرس کرمانشاه، روبروی مسجد جامع واقع شده است. از جاذبه های دیگری که به این مکان نزدیک می باشند می توان به مسجد شافعی ها، بازار اسلامی و بازار سنتی، تکیه معاون الملک و... اشاره کرد. 
 
 مطالب مشابه