آَنایی با تمدن قلعه سیاه ماکو

آَنایی با تمدن قلعه سیاه ماکو

قلعه سیاه در 36 کیلومتری شهر ماکو واقع شده و در زمره یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی این شهر به شمار می آید. این اثر تاریخی و قدیمی بر روی توده ای از مواد مذاب منجمد شده که از اتشقشان های فعال این منطقه برجای مانده بنا شده است 

ماکو یکی از شهرستان های مرزی استان آذربایجان غربی است که کوتاه ترین مرز را با کشور ترکیه دارد. این شهر در دره ای بزرگ قرار دارد و به دلیل برخورداری از دره های سنگی فراوان با نام شهر سنگی نیز شناخته می شود، اما جالب است که بدانید نام ماکو یک نام باستانی بوده و متعلق به دوران مادها می باشد. در زمان پادشاهی ایشتوویگو ایرانیان زیادی به این منطقه مهاجرت کرده و ساکن شدند و این منطقه را مادکوه به معنای کوه مادها نامگذاری کردند. در ادامه این مبحث قصد داریم یکی از جاذبه های تاریخی به نام قلعه سیاه که در شهر ماکو قرار دارد را به شما معرفی کنیم برای آشنایی بیشتر با این بنای قدیمی دعوت می کنم با ما همراه باشید.

معرفی قلعه سیاه ماکو
قلعه سیاه در 36 کیلومتری شهر ماکو واقع شده و در زمره یکی از جاذبه های تاریخی و دیدنی این شهر به شمار می آید. این اثر تاریخی و قدیمی بر روی توده ای از مواد مذاب منجمد شده که از اتشقشان های فعال این منطقه برجای مانده بنا شده است و باستان شناسان قدمت آن را قرن 7 و 8 قبل از میلاد مسیح تخمین زده اند.


 
معماری قلعه سیاه ماکو
این بنای قدیمی که اکنون اکثر بخش های آن به دلیل گذر زمان تخریب شده است دارای چند برج مستطیل شکل می باشد که برخی از آن ها جلوتر از بقیه برج ها قرار دارند. به عقیده باستان شناسان و برخی از کارشناسان معماری مطرح دنیا که از این قلعه دیدن کرده اند، هدف از قرار گیری نامنظم این برج ها آراستگی و زیبایی عمارت بوده است. با مقایسه معماری این قلعه با بناهای به جا مانده از دوران اورارتویی، این گونه به نظر می رسد که این بنا نیز در آن دوران ساخته شده است.
در سفر به ماکو پیشنهاد می کنیم حتما از منشور بازالتی نیز دیدن فرمایید.

اجاره اقامتگاه در ماکو
در این شهر مرزی جاذبه های تاریخی و طبیعی فراوانی وجود دارد که تنها با یک الی دو روز نمی توان از تمامی آن ها دیدن کرد از این رو به منظور رفاه حال گردشگرانی که قصد دارند چند روزی را در این شهر به گشت و گذار بپردازند و از جاذبه های آن دیدن کنند اقامتگاه ها و هتل هایی احداث شده است. شما می توانید قبل از سفر به شهر ماکو به راحتی برای اجاره اقامتگاه با بهترین امکانات رفاهی مناسب اقدام کنید سپس سفر خود را با خیالی آسوده آغاز کنید.
 


 
 مطالب مشابه