گذری بر تاریخچه تپه آسیاب کرمانشاه

گذری بر تاریخچه تپه آسیاب کرمانشاه

 باستان شناسان با توجه به  آثار به دست آمده و شواهد دیگر، قدمت تپه آسیاب را بین 9 تا 11 سال پیش حدس می زنند. این مکان باستانی در سال 1387 با شماره 25444 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

امروز با معرفی یکی از جاذبه های تاریخی شهر کرمانشاه، به نام تپه آسیاب همراه شما عزیزان هستیم. کرمانشاه یکی از زیباترین شهر های ایران است و جزو بهترین مقاصد گردشگری به شمار می رود. این شهر حدود 3000 اثر تاریخی مختلف را در خود جای داده که 716 اثر در فهرست آثار ملی، و یک اثر (بیستون) در میراث جهانی به ثبت رسیده است. اگر به این استان سفر کنید، در هر نقطه از آن جاذبه های بی نظیر و شگفت انگیزی را مشاهده خواهید کرد که هر کدام از آن ها پتانسیل جذب گردشگرانی از تمام جهان را دارند.  در ادامه با معرفی تپه آسیاب همراه ما باشید.


 

معرفی تپه آسیاب کرمانشاه
تپه آسیاب، یکی از مکان های باستانی کرمانشاه می باشد و قدمت آن به دوران نوسنگیه بر می گردد. این تپه به رودخانه قره سو کرمانشاه مشرف است و بررسی آثار اطراف آن و شواهد موجود، از قدمت کهن این مکان خبر می دهند. 
پل ماهیدشت یکی دیگر از مکان های تاریخی این شهر است که بازدید از آن خالی از لطف نیست.

 
کاوش های باستانی انجام شده در تپه آسیاب کرمانشاه
در سال 1339 هجری شمسی، کاوش های باستان شناسی به سر پرستی رابرت بریدوود در چند نقطه از این تپه آغاز شد. در این حفاری ها و کاوش ها، بقایایی از یک کلبه بیضی شکل پیدا شد که حدود ده متر  قطرداشت. نیمی از این کلبه که به نظر مسکونی می آمد، در داخل زمین حفر شده بود. داخل این دو کلبه، دو اسکت پیدا شد که با محلول گل اخری پوشیده شده بودند. در کنار این اسکت ها هم استخوان های دیگری وجود داشت. آثار دیگری که در این تپه پیدا شد، تیغه هایی بود که شواهد نشان می داد برای قطع گیاهان مورد استفاده قرار می گرفتند.
دور اول این کاوش های باستان شناسی به دلایل نامعلومی متوقف شد. بعد از آن، در سال 1395 تیمی از باستان شناسان دانشگاه رازی کرمانشاه و دانشگاه کپنهاگ دانمارک بار دیگر برای کاوش این تپه اقدام کردند. این بار آثاری مثل ابزارهای سنگی، صدف های خوراکی، استخوان حیواناتی که به نظر می رسید شکار شده باشند و... شناسایی شد. باستان شناسان با توجه به  آثار به دست آمده و شواهد دیگر، قدمت تپه آسیاب را بین 9 تا 11 سال پیش حدس می زنند. این مکان باستانی در سال 1387 با شماره 25444 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.
از دیگر دیدنی های فوق العاده جذاب و شگفت انگیز این منطقه، بازدید از غار پرآو را به شما پیشنهاد میکنیم.


 
موقعیت جغرافیایی
این مکان تاریخی بی نظیر در شهر کرمانشاه، بخش مرکزی، دهستان دورود فرامان واقع شده و در 700 متری کیان شهر قرار دارد. 


 مطالب مشابه