معرفی شهیدگاه اردبیل

معرفی شهیدگاه اردبیل

شهیدگاه، برجا مانده از زمانی است که سلطان سلیم اول به قدرت رسید. در آن زمان، وی چهل هزار تن از شیعیان این منطقه را به قتل رساند. او به سمت تبریز، یعنی پایتخت دولت صفوی حمله کرد و جنگ سختی میان او و سپاه شاه اسماعیل صفوی در منطقه چالدران در حوالی ماکو رخ داد.

شهیدگاه اردبیل که نمادی از شکوه و بزرگی دوران صفویه و تاریخ اردبیل است، یک آرامگاه با سنگ مزار های تراش خورده و بسیار زیبای شهدای جنگ چالدران است که امروزه تبدیل به یکی از جاذبه های گردشگری این شهر شده است. جنگ چالدران، جنگ بین شاه اسماعیل صفوی و سپاهیانش، با سلطان سلیم عثمانی، از بزرگ ترین نبرد های تاریخ ایران بوده است.

 

 

در اوایل قرن شانزده میلادی، دو امپراطوری وجود داشتند که رقابت بر سر تصاحب شرق ترکیه و همچنین عراق و سوریه داشتند. یکی از این امپراطوری ها، امپراطوری عثمانی در غرب ترکیه و قسطنطنیه بود. امپراطوری دیگر نیز، امپراطوری صفوی بود که توسط شاه اسماعیل صفوی، اداره میشد. وی رهبر صوفیان شیعه صفوی بود که در شهرستان مشگین شهر استان اردبیل چشم بر جهان گشوده بود.

 

 

در ابتدای سلطنت شاه اسماعیل اول و شکل گرفتن سلسله صفوی، وی توانست کردستان و شهرهای مقدس عراق را فتح کند و با تکیه بر تشیع اثنی عشری، به زودی جمع بسیار زیادی از مردم شیعه ساکن در سرزمین‏‌های عثمانی را به سوی خود جلب کند. این اقدام او موجب تحکیم وحدت سیاسی و مذهبی ایران شد که از نظر سلاطین عثمانی بسیار خطرناک بود. به همین سبب ارتش عثمانی به ایران حمله کرد و ابتدا آذربایجان و شمال غربی را در ایران فتح کرد. اما حدود 9 سال بعد، شاه اسماعیل تمام فلات ایران و بغداد را مجددا به تصرف درآورد.

 

 

زمانی که سلطان سلیم اول به قدرت رسید، چهل هزار تن از شیعیان را به قتل رساند. وی به سمت تبریز، یعنی پایتخت دولت صفوی حمله کرد و جنگ سختی میان او و سپاه شاه اسماعیل صفوی در منطقه چالدران در حوالی ماکو رخ داد.

 

 

جنگ چالدران در تاریخ 23 آگوست 1514 میلادی که برابر است با 31 مرداد 893 هجری شمسی میان ایران و عثمانی درگرفت که از معروف ترین جنگ های تاریخ ایران است. سلطان سلیم اول با یک ارتش صد هزار نفره به سمت ایران حرکت کرد و در مرداد 893 به چالدران رسید و در آنجا اردو زد. سپس در روز بعد، 27 هزار تن از نیرو های صفوی را به قتل رساندند. نتیجه این جنگ این بود که بخش هایی از شمال غربی ایران از جمله همدان، آذربایجان و کردستان از تصرف صفویان خارج شده و به قلمرو امپراطوری عثمانی پیوستند.

 

 مطالب مشابه