سیری در باغ‌ نگارستان تهران

سیری در باغ‌ نگارستان تهران

باغ نگارستان که یک کاخ نیز در آن ساخته شده بوده، یکی از جذاب ترین باغ های تهران است که اکنون از مجموعه بناهای کاخ نگارستان دوره قاجاریه تنها حوضخانه آن درمحوطه وزارت فرهنگ و ارشاد باقی مانده است.

باغ نگارستان که کاخ و عمارتی نیز در آن وجود دارد، زمانی یکی از بزرگترین، معروف ترین و زیبا ترین کاخ ها و باغ های تهران به حساب می آمده است. باغ نگارستان دارای خیابان بندی منظم و درختکاری و گلکاری فوق العاده ای است. چند عمارت بزرگ و کوچک در داخل باغ به طور مجزا ساخته شده بود که شامل حوضخانه، کلاه فرنگی، حمام سرسره، اندرون و سایر بخش ها بوده است. باغ نگارستان در زمان آقامحمدخان قاجار، در خارج از محدوده شهر تهران ایجاد شد و در سال 1222 هجری قمری فتحعلی شاه قاجار، کاخ و عمارتی در آن بنا کرد. باغ نگارستان به عنوان موزه مکتب کمال الملک شناخته شده و در اختیار دانشگاه تهران قرار گرفته است. این مجموعه به عنوان دانشسرای عالی سابق نیز شناخته می شود.

 

قصر یا باغ نگارستان بین سال های 1222 الی 1228 هجری قمری به دستور فتحعلی شاه قاجار، به منظور ایجاد یک مرکز ییلاقی ـ حکومتی در خارج از پایتخت ساخته شد. به دلیل وجود نقاشی ها و نگاره های متعددی از فتحعلی شاه و درباریان او در ساختمان های مختلف، این باغ به نگارستان شهرت یافت. این قصر ـ باغ در روزگار اولیه خود دارای وسعت زیادی بوده است. در این قصر ـ باغ عمارت ها و تالارهای باشکوهی نظیر عمارت دلگشا، تالار سلام، تالار قلمدان و چندین حوضخانه بر پا گردیده بود. باغ نگارستان رویدادهای تاریخی ـ سیاسی زیادی را به خود دیده است که از جمله می توان به قتل دولتمرد ایرانی میرزا ابوالقاسم قائم مقام فراهانی به دست محمدشاه و عوامل او اشاره نمود. باغ نگارستان با شماره 2082 در بین آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

اکنون از مجموعه بناهای کاخ نگارستان دوره قاجاریه تنها حوضخانه آن درمحوطه وزارت فرهنگ و ارشاد باقی مانده است. حوضخانه باغ نگارستان در عهد فتحعلی شاه و محمدشاه قاجار به شکل هشت گوش، یا شاه نشین های سبک زندیه، ساخته شده و مزین به گچ بری هایی بسیار دیدنی می باشد. حوضخانه باغ نگارستان در حال حاضر موزه هنرهای ملی ایران یا گنجینه هنرهای ملی ایران است. این مجموعه بی نظیر که شامل آثار هنری هنرمندان ایرانی می باشد در محوطه وزارت ارشاد واقع در ضلع شمال میدان بهارستان قرار دارد.

 

 

چندین جاذبه گردشگری دیگر، مشابه این جاذبه در تهران وجود دارند که از بین آنها به باغ موزه قصر و باغ و عمارت فخر الدوله می توان اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات