آشنایی با بقعه سر قبر آقا کرمانشاه

آشنایی با بقعه سر قبر آقا کرمانشاه

 مقبره قبر سر آقا با توجه به وصیت خود آقامحمدعلی بر سر راه زوار امام حسین قرار گرفته، این آرامگاه درقسمت پشتی پارک شیرین کرمانشاه واقع شده است.

امروز با معرفی بقعه سر قبر آقا در استان کرمانشاه همراه شما خواهیم بود.

آل آقا کیست؟
محمد علی کرمانشاهی یا همان آقای بهبهانی از علما و فقیهان استان کرمانشاه در قرن 12 و 13 هجری قمری است، آقا در سال 1144 قمری در شهر کربلا به دنیا آمد پدرش وحید بهبهانی و مادرش دختر سید محمد طباطبایی بود. جد آقا علامه بحر العلوم نام داشت، آقا در طول زندگی خود همواره مبارزات بسیار جدی با صوفیه داشته است؛ نوادگان این شخص که از علما هستند را آل آقا می گویند.براساس گفته های آقا احمد، آقا محمد علی در کربلا مشغول فراگیری علوم دینی بود که بعد از همه گیری طاعون در کشورعراق به پیشنهاد پدر بزرگوارش راهی کرمانشاه شد، الله قلی خان زنگنه یکی از فداعیان آقا در شهر کرمانشاه بود. آقا در شهر کرمانشاه مشغول به تدریس علوم فقهی شد و پس ازمدتی به رشت سفر کرد و در آنجا نیز مریدان زیادی یافت؛ محمدعلی کتاب مقامع الفضل خود را که جزو آثار شکوهمند اوست در رشت نوشت و آن را به هدایت الله خان هدیه کرد. آقامحمد علی بعد از سفر خود به رشت تصمیم گرفت به قم سفر کند، در آن شهر نیز حدود سه سال اقامت داشت که پس از مدتی به علت درخواست های مکرر الله قلی خان به کرمانشاه برگشت.
در سال 1205 خورشیدی آقا محمد خان قاجار باتوجه به شهرت آقا بهبهانی ایشان را به دربار خود دعوت کرد تا بتواند از فضایل علمی و مذهبی این عالم بزرگوار بهره مند گردد. بعد از اتمام حکومت خاندان زنگنه در کرمانشاه محمد علی خان شام بیاتی قاجار به تحت نشست؛ این شخص با آقا بهبهانی مشکلات بسیاری داشت و ایشان را مورد آزار و اذیت های فراوان قرار دارد. همین مسائل نیز باعث شد فتحعلی شاه، محمد علی خان را از حکومت کرمانشاه برکنار کند و میرزامحمد خان بیگلربیگی راجانشین او کند. آقا بهبهانی در بسیاری از علوم تبحر داشت به طوری که آقا احمد درباره ی جد بزرگوراش چنین می گویند که: بهاء الدین زمان ما آقا محمد علی بود.

از دیگر دیدنی های این منطقه پیشنهاد میکنیم تکیه معاون الملک را در لیست بازدید خود قرار دهید.

معرفی مقبره سرقبر آل آقا
بعد از مرگ آقا بهبهانی در سال 1216 قمری، آرامگاهی برای او در شهر کرمانشاه احداث شد که جزو زیبا ترین آثار به جا مانده از دوره ی قاجارمی باشد. معماری بی نظیر، آینه کاری ها و ستون های زیبای این بنا یکبار دیگر قدرت مردمان کورد در معماری را به رخ جهانیان می کشد.
زورخانه بیژن از دیگر دیدنی های تاریخی این منطقه است که بازدید از آن را به گردشگران عزیز پیشنهاد می کنیم.


 

آدرس بقعه قبر سر آقا
 مقبره قبر سر آقا با توجه به وصیت خود آقامحمدعلی بر سر راه زوار امام حسین قرار گرفته، این آرامگاه درقسمت پشتی پارک شیرین کرمانشاه واقع شده است.


 مطالب مشابه