راهنمای سفر به معبد آناهیتا کنگاور

آناهیتا نام ایزد آبهای روان، زیبایی، فراوانی، و برکت بوده و این معبد نیز برای این الهه ساخته شده است. این بنا با 46 هزار متر مربع وسعت، مشرف به دشت کنگاور میباشد. کنگاور در میانه راه امروزی همدان - کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار دارد..

معبد 2200 ساله آناهیتا بزرگترین بنای سنگی ایرانی است که بقایای آن دارای مساحتی نزدیک به 46 هزار متر مربع بوده و بر فراز صخره ای کم ارتفاع در شهر کنگاور و در استان کرمانشاه قرار دارد. محور اصلی ارتباطی بین همدان و كرمانشاه از ضلع غربی محوطه ی وسيع معبد مي گذرد و دشت زيبای كنگاور در آن بخش قرار دارد. این معبد بر روی تپه ای با حداکثر ارتفاع 32 متر نسبت به زمین اطراف ساخته شده.

 

 

کنگاور از قدیمی ترین شهر های ایران بوده و قدمت آن مربوط به دوره ساسانیان است. از آنجایی که این شهر در کنار معبد بزرگ آناهیتا قرار دارد، از اهمیت بالایی برخوردار است. شهر کنگاور پس از پیروزی اعراب در جنگ با ایران، ویران شد و عرب ها نام آن را قصرالصوص قرار دادند. در حال حاضر تنها آثاری از آن باقی مانده است.

 

در کل میتوان گفت شهرت شهر کنگاور به دلیل همجوار بودن آن با قلعه ی تاریخی آناهیتا است که پیش از اسلام در مرکز شهر بنا شده بوده و قلعه ای بسیار معروف بوده است. این قلعه از مهم ترین آثار ملی ایران بوده و با مصالحی نظیر سنگ لاشه، بلوک های سنگی و ملات گچ ساخته شده است.

 


آناهیتا نام ایزد آبهای روان، زیبایی، فراوانی، و برکت بوده و این معبد نیز برای این الهه ساخته شده است. این بنا با 46 هزار متر مربع وسعت، مشرف به دشت کنگاور میباشد. کنگاور در میانه راه امروزی همدان - کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه تیسفون قرار دارد.

 

بنای معبد آناهیتا دارای 220 متر درازا و 210 متر پهنا بوده و همچنین ضخامت دیوارهای آن تا 5 متر هستند. همچنین معدن سنگ چهل مران نیز در 2 کیلومتری این بنا قرار دارد که سنگ های نیمه تراش ستون ها و سنگ های نما در سطوح معدن از آن زمان تا به امروز باقی مانده اند.

 

 

بلندترین نقطه این معبد 32 متر از سطح زمین ارتفاع دارد و حداکثر اختلاف ارتفاع دو بخش آن تا 14 متر میباشد. در بخش شمال شرقی این بنا نیز دو ردیف سنگ های تراشیده به کار رفته اند که به نظر میرسد در گذشته یک فضای ورودی به عرض 2 متر در این بخش قرار داشته است. روی ديوار های اين بنا به جز فاصله ی بين دو رشته ی پلكان جنوبی، يک رديف ستون قرار گرفته كه كوتاه و قطورند و فاصله ی ستون ها تا محور 45 سانتی متر است.

 


ارتفاع هر ستون، یعنی پایه، ساقه و سرستون چیزی حدود 3.5 متر است و قطر هر کدام نیز 144 سانتی متر است. بخش زیر پایه ی ستون ها نیز قطر 60 سانتی متری دارد.مطالب مشابه