مروری بر تاریخچه عمارت بهارستان تهران

مروری بر تاریخچه عمارت بهارستان تهران

عمارت بهارستان یک بنای تاریخی در میدان بهارستان تهران است که در دوره سلطنت سلسله قاجاریه احداث شده و در طول تاریخ تغییرات بسیاری به خود دیده است و ظاهر آن امروزه با چیزی که در زمان ساخت بوده، تفاوت های زیادی دارد.

عمارت مجلس شورای ملی یا همان کاخ بهارستان تهران یکی از بنا های تاریخی این شهر است که در میدان بهارستان قرار گرفته است. کاخ بهارستان از نظر معماری مظهر سبک معماری محکم و استوار با ترکیبی از سنت و تجدد در ارگ حکومتی تهران بوده است‌. در سال 1289 هجری قمری میرزا حسین خان سپهسالار قزوینی تصمیم گرفت عمارت های بزرگ نظیر کاخ بهارستان در اراضی بهارستان احداث کند. میرزا حسین خان. قصد تغییر شکل تهران را داشت. از مهمترین ساختمان هایی که او ساخت، عمارت بهارستان یا کاخ بهارستان، یعنی محل زندگی سپهسالار را می توان مثال زد. بخشی از بنای عمارت بهارستان به موزه مجلس شورای اسلامی و بخشی دیگر به امور تشریفاتی و بخشی دیگر برای برگزاری همایش های مختلف اختصاص یافته است. مجموعه زمین هایی که در نهایت سپهسالار برای ساخت مجموعه عمارت مورد نظر خویش در نظر گرفته بود وسعتی در حدود 53 هزار متر مربع، یعنی پیش از 5 هکتار را شامل می شدند.

 

بنای اولیه کاخ توسط میرزا مهدی خان شقاقی‌ که ملقب به ممتحن الدوله‌ بود در سال 1298 هجری قمری برای میرزا حسین خان مشیرالدوله‌ ملقب به سپهسالار نخست وزیر ناصرالدین شاه، احداث گردید.در آخرین سال حکومت سلسله قاجار، یعنی درسال 1303 هجری شمسی، استاد جعفر خان معمار باشی نمای غربی ساختمان را با آجر به سبک باروک اجرا کرد. به احتمال خیلی زیاد در سال 1295 قمری ساخت کاخ بهارستان به اتمام رسیده بوده است. عمارت اعیانی سپهسالار در جهت شرقی غربی، در امتداد سردر، طرح تکامل یافته کاخ‌ سازی قاجاری را با آمیختگی پنهان هنر غربی تداعی می کند. پس از درگذشت سپهسالار، ناصرالدین شاه آن را بدون ‌هیچ گونه تشریفات قانونی و شرعی، تصرف و آن باغ و عمارت، یعنی ساختمان مشروطه کنونی را ملک خالصه‌ دولتی خود اعلام کرد. از این زمان بود که این باغ و عمارت جنبه دولتی پیدا کرد و در آنجا مراسم دولتی و مراسم پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی برگزار می‌شد.

 

از زمان پیروزی انقلاب مشروطه، کاخ بهارستان برای مجلس در نظر گرفته شد. پس از آتش سوزی سال 1309 در سمت جنوبی ورودی ساختمان‌، لئون‌، معمار فرانسوی و دستیارش‌ بوریس مجسمه ساز، آن قسمت را به سبک نئوکلاسیک پارلمان فرانسه بازسازی کردند. سه سال بعد نمای ستون دار ورودی به سرتاسر نمای جنوبی تعمیم داده شد. در سال 1315 استاد حسین طاهرزاده نمای شمالی ساختمان را از روی ستون‌های آپادانای تخت جمشید ساخت.‌

 

 

اگر به گشت و گذار در عمارت های تاریخی علاقه مند هستید، بد نیست سری نیز به سایر عمارت های تاریخی پایتخت نظیر عمارت عین ‌الدوله و عمارت مسعودیه بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات