آشنایی با خانه رضازاده در اردبیل

آشنایی با خانه رضازاده در اردبیل

خانه رضازاده در اردبیل در محله ی اوچ دکان قرار داشته و با بازدید از آن، میتوانید از بقعه ی شیخ صفی الدین نیز دیدن کنید که در نزدیکی همین بنا قرار دارد. مساحت کل محوطه خانه رضازاده چیزی حدود هزار متر مربع میباشد. این خانه بزرگ در دو طبقه بسیار زیبا ساخته شده است. زمین خانه 928 متر مربع بوده و زیربنای خانه که در دو طبقه عیانی ساخته شده نیز 675 مترمربع است.

اردبیل دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی بیشماری است که همین امر باعث شده سالانه پذیرای ده ها هزار گردشگر از ایران و سایر کشور ها باشد. از دوره هایی که آثار تاریخی بی نظیر زیادی در این شهر ساخته شد، میتوان به دوره ی قاجار اشاره کرد. ساختمان های بزرگ و زیبایی که در این دوره در اردبیل بنا شدند، امروزه نیز پابرجا بوده و تبدیل به جاذبه های گردشگری شده اند. برای مثال بنا های معروفی نظیر ساختمان وکیل الرعایا، خانه ارشادی و خانه رضازاده که در این مطلب به آن میپردازیم، در این دوره بنا شده اند.

 

 

خانه رضازاده یکی از آثار برجسته بر جا مانده از دوره ی قاجار است که در سال 1374 مورد مرمت قرار گرفته و در سال 1378 نیز به ثبت آثار باستانی رسیده است.

ضمنا این خانه از مرحوم رضازاده اردبیلی به یادگار مانده است که از بزرگان محله اوچ دکان در قدیم بود و نامگذاری آن بر خلاف تصور عمومی، ارتباطی به رضازاده وزنه بردار ندارد.

 

 

خانه رضازاده اردبیل در محله ی اوچ دکان قرار داشته و با بازدید از آن، میتوانید از بقعه ی شیخ صفی الدین نیز دیدن کنید که در نزدیکی همین بنا قرار دارد. مساحت کل محوطه خانه رضازاده چیزی حدود هزار متر مربع میباشد. این خانه بزرگ در دو طبقه بسیار زیبا ساخته شده است. زمین خانه 928 متر مربع بوده و زیربنای خانه که در دو طبقه عیانی ساخته شده نیز 675 مترمربع است. سردر زیبای این خانه در جنوب شرقی و مقابل میدانچه قرار گرفته است. در ابتدا و با ورود به خانه، یک هشتی به سبک معماری قاجار را مشاهده خواهید کرد. این ورودی با مساحت حدودی 58 مترمربع ساخته شده است. ورودی خانه با ارتفاع 75 سانتی‌متر بالاتر از کف حیاط شکل گرفته است. سپس وارد حیاط خواهید شد.

 

 

پلان ساختمان خانه ی رضازاده در دو طبقه به شکل نعل طراحی شده است. طبقه اول دارای دو اتاق گوشواره است که از چشم نواز ترین بخش های این خانه به حساب میایند. اتاق شاه‌نشین در طبقه دوم خانه رضازاده قرار دارد. در دو سمت طبقه دوم اتاق های گوشواره را می‌توان دید. این دو طبقه توسط دودسته پله به یکدیگر مرتبط شده اند. برای جلوگیری از نفوذ هوای سرد به داخل خانه از روش های به خصوصی بهره برداری شده است. البته معماری بیشتر خانه ها در اردبیل بر اساس جلوگیری از اتلاف حرارت شکل گرفته اند. اصول مهم در معماری بومی اردبیل، استفاده از پلان فشرده میباشد. همچنین به حداقل رساندن سطح خارجی در برابر حجم مورد پوشش نیز مورد توجه بوده است.

 

 

 مطالب مشابه