معرفی خانه مروج اردبیل

معرفی خانه مروج اردبیل

مالک اصلی خانه مروج اردبیل، یعنی اولین مالک آن، حاج آقا وهاب صمدیان بوده است که پس از فوت وی، یکی از فرزندان ایشان به نام عظیم صمدیان در این خانه ساکن شد. خانواده دکتر وهاب زاده از سال 1350 تا 1359 ساکنین بعدی این بنا بوده اند و در سال 1359 این خانه توسط خانواده خلیل زاده خریداری و تغییراتی نیز در وضعیت آن اعمال شد.

اردبیل شهری بسیار زیبا با آب و هوای خنک در بخش شمال غرب ایران است که دارای تاریخی طولانی و غنی و همچنین مردمانی بسیار خونگرم میباشد که جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی زیادی را در دل خود جا داده است. بسیار از آثار تاریخی باقی مانده در این شهر مربوط به دوره ی قاجاریه میباشند که تعداد زیادی از آنها تا به امروز نیز پابرجا مانده اند.

 

 

خانه مروج اردبیلی، که بنایی ساخته شده در دوران قاجار بوده و در شهر تاریخی اردبیل واقع شده است، در دوره ی پهلوی بخش هایی به آن اضافه شد و این بنا بهبود پیدا کرد. به همین دلیل میتوان گفت که بنایی با تلفیق معماری های دوران های قاجار و پهلوی میباشد. این بنا در شهر اردبیل و در خیابان سی متری، نرسیده به محله ارمنستان قرار دارد و در حال حاضر به عنوان مرکز پژوهش های اسلامی مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 

مالک اصلی این بنا، یعنی اولین مالک آن، حاج آقا وهاب صمدیان بوده است که پس از فوت وی، یکی از فرزندان ایشان به نام عظیم صمدیان در این خانه ساکن شد. خانواده دکتر وهاب زاده از سال 1350 تا 1359 ساکنین بعدی این بنا بوده اند و در سال 1359 این خانه توسط خانواده خلیل زاده خریداری شد و تغییراتی نیز در وضع آن اعمال گردید.

 

 

این بنا از سال 1380 تبدیل به مرکز پژوهش های اسلامی شد و تا به امروز نیز همین کاربری را دارد. مساحت عرصه خانه مروج اردبیل 640 متر مربع و اعیان آن نیز 295 متر مربع می باشد. بدنه بنا با آجرهای ایرانی 20 در 20 ساخته شده و پوشش این قسمت از بنا تیر چوبی است. در و پنجره های به کار رفته در آن از جنس چوب میباشند. قسمت قدیمی خانه دارای پی سنگی با ملات شفته آهک بوده و به صورت ازاره سنگی بنا شده است. روکش داخلی بنا از جنس گچ بوده و در بعضی جاها به صورت رنگ شده و نمای خارجی نیز به صورت آجری اجرا گردیده است.

 

 

 مطالب مشابه