معرفی خانه ارشادی اردبیل

معرفی خانه ارشادی اردبیل

خانه ارشادی اردبیل در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از آن تاریخ تا به امروز از این بنا به عنوان یکی از مراکز دیدنی، تاریخی و فرهنگی استفاده میشود. در این بنا از پی های سنگی و ملات ماسه و آهک برای پی ریزی استفاده گردیده است.

اردبیل شهری با تاریخ طولانی و غنی و همچنین مردمانی خونگرم در شمال غرب ایران است که دارای جاذبه های گردشگری تاریخی و طبیعی بی شماری میباشد. یکی از جاذبه های گردشگری تاریخی این شهر، خانه ارشادی است که در یکی از قدیمی ترین محله های این شهر قرار دارد. خانه ارشادی از زیباترین بناهای تاریخی اردبیل بوده که در دوره قاجار بنا شده است. نمای بیرونی این بنا بسیار زیبا و چشم نواز است و همچنین معماری داخلی نیز بسیار جالب است.

 

 

خانه ارشادی اردبیل در روزگاران قدیم یک خانه اربابی وسیع و بسیار بزرگی بوده که با گذشت زمان و در دوره های مختلف بخش هایی از آن تخریب شده و همچنین بخش هایی نیز از این بنا جدا شده اند. همچنین در سال 1378 این بنا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

 

خانه ارشادی اردبیل در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و از آن تاریخ تا به امروز از این بنا به عنوان یکی از مراکز دیدنی، تاریخی و فرهنگی استفاده میگردد. در این بنا از پی های سنگی و ملات ماسه و آهک برای پی ریزی استفاده گردیده است. همچنین برای دیواره های بیرونی نیز از آجر استفاده شده. دیواره های داخلی نیز خشتی میباشند. سنگ بازالت سیاه تیشه ای با تراش دستی برای نمای این بنا بکار رفته است. همچنین یک قرنیزه ده سانتی، سنگ ها را پوشش داده است. طاق نماها، مقرنس های گچی، در و پنجره های چوبی و شیشه های رنگی، از دیگر تزئینات این بنا هستند که آن را مزین کرده اند.

 

 

در ساخت خانه ارشادی اردبیل، پی های سنگی به کار رفته و این پی ها با ملات ماسه و آهک پر شده اند. نمای بیرونی خانه از آجر، و نمای درونی آن خشتی میباشد. در جداره های بیرونی خانه ارشادی، چهار ردیف سنگ بازالت سیاه که با تراش دستی تراشیده شده اند به چشم میخورد. در شاه نشین خانه بخاری های دیواری تعبیه شده است. در و پنجره های چوبی خانه با شیشه های رنگی به صورت طرح های اسلیمی مزین شده اند. در حیاط خانه ارشادی نیز نماهای گچی و آجری به چشم میخورند.

 

 

شما در کنار بازدید از خانه ارشادی اردبیل، میتوانید از بازار اردبیل، بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، پل یدی گز، موزه صنایع دستی و همچنین کلیسای مریم مقدس که همگی در نزدیکی این خانه قرار دارند نیز دیدن کنید. همچنین میتوانید از غذاهای محلی مانند آش دوغ، کاسه کباب و کباب چنجه نیز در سفر خود به اردبیل لذت ببرید.

 

 مطالب مشابه