تجربه سفر به روستای گردشگری کزج خلخال

تجربه سفر به روستای گردشگری کزج خلخال

روستای کزج خلخال در پانزده کیلومتری شمال غربی هشتجین در استان اردبیل واقع شده و بافت سنتی، معماری به خصوص خانه ها، قرار گیری آن در کوهپایه ها، بهره مندی از طبیعت بکر و بسیار زیبا و چشم نواز، جاری شدن رودخانه قزل اوزون از بین باغات این روستا، و همچنین قدمت تاریخی آن، از عوامل مشهور و محبوب شدن این روستا هستند.

کزج روستایی بسیار زیبا و جذاب، با آب و هوایی مطبوع و دلنشین در خلخال اردبیل است. این روستا جزو دوازده روستای هدف گردشگری اردبیل و ده روستای دارای بافت با ارزش معماری سنتی کشور به حساب می آید. معماری روستای کرج پلکانی بوده و از همین رو جزو خاص ترین و کم یاب ترین معماری ها است. نام روستای کزج برگرفته از کلمه کزه به معنای چوبدستی میباشد که البته در بعضی از فرهنگ لغت ها به معنای انگورستان نیز معنا شده است.

 

 

این روستا در پانزده کیلومتری شمال غربی هشتجین در استان اردبیل واقع شده و بافت سنتی، معماری به خصوص خانه ها، قرار گیری آن در کوهپایه ها، بهره مندی از طبیعت بکر و بسیار زیبا و چشم نواز، جاری شدن رودخانه قزل اوزون از بین باغات این روستا، و همچنین قدمت تاریخی آن، از عوامل مشهور و محبوب شدن این روستا هستند.

 

 

رودخانه قزل اوزون از یک کیلومتری روستای کزج عبور میکند و از بلندای غرب پیله دشت، ورگان، چوله و داغ یولی به سمت شرق روستا واقع شده و آن را احاطه کرده است که باعث شده این محیط به شکل روستای گردشگری ماسوله در بیاید. نمای ظاهری این روستا از دید گردشگران جلوه ای جذاب و دینی به آن بخشیده به طوری كه در اولین نگاه، صدها واحد مسكونی به صورت مكعب‌ هایی در كنار یکدیگر و به صورت هم شكل به چشم میخورد و با رنگ‌ آمیزی تزئینی ایوان‌ ها، تیرهای چوبی ایوان‌ ها، درها، پله‌ ها و پنجره‌ ها، جلوه بسیار جذاب و جالبی را به وجود آورده اند.

 

 

روستای گردشگری کزج در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا واقع شده و چیزی حدود 57 کیلومتر از خلخال فاضله دارد. پشت‌ بام اكثر خانه‌ های این روستا كاه گلی بوده و به خاطر شیب تند محل ساخت و استقرار روستا، پشت‌ بام هر خانه‌ ای حیاط خانه بالاتر است که شگفت انگیز میباشد. سقف و پشت‌ بام خانه‌ های این روستا بیشتر با افزودن لایه‌ های كاهگلی متعدد به روش ماله‌ كشی‌ های سالانه ضخیم شده است به طوری كه بارش‌ های باران و برف سبب چكه كردن سقف‌ ها نمی‌ شود و از همین رو نیازی به ایزوگام و سایر روش های نوین نیست.

 

 

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
منزل ویلایی دو خوابه حیاط دار مستقل (خلخال)
منزل ویلایی دو خوابه حیاط دار مستقل (خلخال)

اردبیل , خلخال , خلخال

ویلا با حیاط دربست

شهری

تعداد اتاق : 2 خوابه

امتیاز (1 نظر)


وسط هفته: 300,000
آخر هفته: 330,000
تعطیلات: 350,000
تومان
جزئیات