مروری بر تاریخچه عمارت عین ‌الدوله تهران

مروری بر تاریخچه عمارت عین ‌الدوله تهران

عمارت تاریخی عین الدوله در سال 1386 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است و البته امروزه نمی توان از داخل آن بازدید کرد و تنها نمای بیرونی قابل مشاهده است.

عمارت عین ‌الدوله یکی دیگر از صد ها بنای تاریخی تهران است که قدمت آن به زمان سلطنت محمدرضا شاه پهلوی باز می گردد. البته شایان ذکر است که امروزه دیگر نمی توان از داخل آن دیدن کرد و تنها نمای بیرونی آن را می توانید ببینید و از همین رو بازدید از این بنا امروزه چندان رونقی ندارد. باغ و عمارت عین‌الدوله در اواخر دوران قاجاریه و اوایل سلطنت محمدرضا شاه پهلوی با مساحت 11 هزار و 900 متر مربع و زیربنای 800 متر مربع احداث گردیده است. در گذشته تعدادی از درخت های جنوب باغ به علت تغییر مسیر آب قنات از بین رفته و در طرف جنوبی باغ با کوچه مجاور دیواری وجود نداشت.

 

در پایان جنگ جهانی دوم و هنگام اجلاس سران سه کشور آمریکا، انگلیس و شوروی این بنا محل اسکان استالین، چرچیل و روزولت بوده است و از همین رو از اهمیت تاریخی زیادی برخوردار است. در گذشته در وسط باغ استخر بزرگی بوده که در میان آن محل هایی به صورت جزیره کوچک ساخته بوده اند. این جزایر توسط پل های فلزی کوچکی به خشکی و یکدیگر متصل می شدند. بنا با نقاشی دیواری، گچ بری، آیینه کاری و قاب بندی تزیین شده است. عمارت توسط بصیرالدوله هروی از عین الدوله خریداری شده است.

 

این بنا به پسر ایشان دکتر نصرت الله هروی به ارث رسیده و توسط دختر ایشان خانم شیرین هروی به شهرداری تهران واگذار گردید. عمارت عین الدوله در تارخ چهارم تیر ماه از سال 1377 به شماره 2042 به ثبت ملی رسید و همچنین شایان ذکر است که در سال 1386 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته است.

 

 

همچنین پیشنهاد می دهیم سری نیز به سایر عمارت های تاریخی تهران نظیر عمارت مسعودیه و عمارت فخر الدوله بزنید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات