آشنایی با رودخانه بالیقلو چای (بالخلی یا بالخلو) اردبیل

آشنایی با رودخانه بالیقلو چای (بالخلی یا بالخلو) اردبیل

رودخانه بالیقلو چای در مسیر خود به زندگی کشاورزان و روستاییان بسیاری برکت و رونق میدهد. این رودخانه همچون زاینده رود شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و هر بیننده ای با دیدن این رودخانه، به یاد زاینده رود خواهد افتاد.

زمانی که وارد شهر اردبیل شوید و در سطح این شهر زیبا و تاریخی گشت و گذار کنید، رودخانه ای بسیار زیبا نظر شما را به سمت خود جلب خواهد کرد که نام آن بالیقلو، بالخلی و یا بالخلو است. چای در زبان آذری به معنای رودخانه است و بالیق نیز ماهی معنی میشود. از آنجایی که در روزگاران قدیم از این رودخانه برای ماهیگیری استفاده میشده است، چنین نامی را بر روی آن نهاده اند. آب رودخانه بالیقلو چای از دامنه های جنوبی سبلان و رشته کوه های اطراف سرچشمه میگیرد و در مسیر خود از اردبیل عبور میکند و راهی رودخانه قره سو میشود.

 

 

رودخانه بالیقلو چای در مسیر خود به زندگی کشاورزان و روستاییان بسیاری برکت و رونق میدهد. این رودخانه همچون زاینده رود شهر را به دو قسمت تقسیم کرده است و هر بیننده ای با دیدن این رودخانه، به یاد زاینده رود خواهد افتاد. (با این تفاوت که زاینده رود در بیشتر طول سال خشک است، ولی بالیقلوچای بسیار پرآب و دائمی میباشد)

 

 

رودخانه بالیقلو چای حال و هوایی شاد و بسیار زیبا به شهر اردبیل داده است و از آنجایی که از مرکز شهر می‌گذرد، سواحل آن مکانی مناسب برای گذران وقت مردم اردبیل است. این رودخانه در بین مردم ارزش و اهمیت بالایی دارد. هر ساله در جوار این رود مراسمی تحت عنوان آیین نو اوستی برگزار می شود که بد نیست با آن بیشتر آشنا شویم.

آیین نو اوستی با نیت برآورده شدن حاجات و آرزوها برگزار می‌شود و طی این آیین کهن، مردم اردبیل صبح روز چهارشنبه آخر سال با در دست داشتن قیچی، کوزه سفالی و جارو به سمت رودخانه و پل هفت چشمه می‌روند تا مراحل آیین را برگزار کنند. در این مراسم جذاب خانم های جوان از عرض رودخانه بالیقلو چای هفت بار می گذرند و با فرو بردن قیچی در آن، آب را قیچی می‌کنند و به جارو زدن آب می‌پردازند.

 

 

همچنین شایان ذکر است که پل هفت چشمه نیز که از جاذبه های گردشگری شهر اردبیل است، بر روی این رودخانه قرار گرفته است. از دیگر جاذبه های گردشگری نزدیک به این رودخانه میتوان به بقعه شیخ صفی الدین اردبیلی، موزه مردم شناسی اردبیل، پارک ساحلی و یا همان پارک معلم و... اشاره کرد که شما با بازدید از این رودخانه، میتوانید از آنها نیز بازدید کرده و لذت ببرید.

 

 

 مطالب مشابه