راهنمای بازدید از دشت مغان پارس آباد

راهنمای بازدید از دشت مغان پارس آباد

دشت مغان پارس آباد در غرب دریای خزر و در جنوب سواحل زیبای رودخانه خروشان ارس واقع شده است. این دشت زیبا دارای بخش های مختلف کوهستانی، کوهپایه ای و یک بخش جلگه ای میباشد.

دشت مغان یک دشت بسیار زیبا و چشم نواز است که بخشی از آن در کشور آذربایجان و بخشی دیگر نیز در استان اردبیل واقع شده است. این دشت زیبا و وسیع در شمالی ترین بخش استان اردبیل بوده و اکنون به سه شهرستان بیله سوار، گرمی و پارس آباد تقسیم گشته است. از دشت مغان بیشتر با عنوان جلگه مغان یاد میشود و از ضلع شمالی و شرقی به جمهوری آذربایجان و از ضلع جنوبی به شهرستان مشگین شهر و از ضلع غربی نیز به منطقه ارسباران میرسد.

 

 

دشت مغان پارس آباد در غرب دریای خزر و در جنوب سواحل زیبای رودخانه ارس واقع شده است. این دشت زیبا دارای بخش های مختلف کوهستانی، کوهپایه ای و یک بخش جلگه ای نیز میباشد.

 

 

بخش جلگه ای در جوار رودخانه ارس قرار گرفته و به دلیل شرایط مناسب کشاورزی، به کشتزار های زیبا و وسیع تبدیل گشته است. در این میان شهرستان پارس آباد به دلیل قرار گرفتن در بخش جلگه ای از موقعیت بسیار خاصی برخوردار میباشد. بخش جلگه ای این دشت دقیقا از دامنه کوه های خروسلو داغی و صلوات داغی شروع شده و تا ساحل میرسد.

 

 

سایر بخش های دشت مغان به صورت کوهپایه های سرسبز و چشم نواز و ارتفاعات است که با داشتن مناظری زیبا از انبوه دشت های مزین به گل ها گرفته تا مراتع سرسبز و دلربا، یکی از زیباترین مناظر طبیعی اردبیل را به نمایش گذاشته اند. ارتفاعات دشت مغان بین صد الی هفت هزار متر ارتفاع دارند و در حقیقت بخش مهمی از ارتفاعات جنوب و جنوب غربی این منطقه وسیع را در بر میگیرند. ارتفاعات کمتر از صد متر نیز تا رسیدن به منطقه جلگه ای در زمره مناطق کوهپایه ای این منطقه قرار گرفته است. هر سه بخش این منطقه اعم از کوهستانی، جلگه ای و کوهپایه ای، دارای اهمیت زیادی میباشند. ضمنا هر سه شهرستان این دشت وسیع، حاصلخیز ترین بخش ها از استان اردبیل را تشکیل می دهند. ناگفته نماند که دشت مغان ار روزگاران قدیم همواره محل ییلاق ایلات عشایر شاهسون بوده است.

 

 

 مطالب مشابه