سیری در موزه خانه کاظمی تهران

سیری در موزه خانه کاظمی تهران

موزه خانه کاظمی که در حقیقت یک عمارت تاریخی در تهران است در محله چاله میدان واقع شده از موزه های دیدنی تهران است.

موزه خانه کاظمی که در حقیقت همان عمارت کاظمی است یکی از خانه های تاریخی پایتخت بوده که در محله تاریخی چاله میدان واقع شده است. شایان ذکر است که موزه خانه کاظمی در جوار امامزاده یحیی واقع شده است. عمارت کاظمی واقع در در خیابان 15 خرداد، در محله ی امامزاده یحیی، کوچه ابوالقاسم شیرازی می باشد. این عمارت در مرکز پلاک های همجوار خود می درخشد و زیبایی زیادی به این محله بخشیده است. بنای موزه خانه کاظمی تهران که حدود 100 سال از ساخت آن گذشته است، با توجه به جدا شدن از املاکی که در اطراف آن واقع شده اند، با مساحتی حدود 2033 متر مربع باقی مانده که شامل 1215 متر مربع عرصه و فضای باز و 650 متر مربع عیان و زیر بنا می باشد. شایان ذکر است که موزه خانه کاظمی یک بار در سال 1386 مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت.

 

تاریخچه بنای موزه خانه کاظمی مربوط به میرزا سید کاظم، پسر سید میرزا هدایت الله تفرشی که در سال 1226 قمری در اوایل پادشاهی محمد شاه قاجار وارد خدمات دولتی گردید می باشد، وی در زمان سلطنت ناصرالدین شاه از میرزاهای اصطبل شاهی محسوب می شده است. در سال 1283 قمری که ناصرالدین شاه عازم سفر خراسان شد چون نامبرده مشرف به اصطبل و به همراه اردوی شاه بود، در بین راه به سمت مستوفی گری اصطبل برقرار شد. در سال 1299 قمری تا سال 1308 که فوت کرد، مستوفی اصطبل خاصه و ایلخی چیان و کلیه دواب دیوانی زین خانه و کالسکه خانه بود.

 

میرزا سید کاظم در اواخر عمر ملقب به وزیر دواب شد. کاظمی های تهران و تفرش منتسب به وی می باشند. از مرحوم سید کاظم تفرشی علاوه بر این خانه، مسجد و مدرسه ای زیبا در خیابان ری، نبش کوچه باغ پسته بک به یادگار باقی مانده است. این مسجد و مدرسه که در تناسب معماری بی نظیر می باشد به نام بنیانگذار و واقف آن مسجد و مدرسه کاظمیه نام گذاری شده است. بنای موزه خانه کاظمی در محله چاله میدان و در کنار کوچه امامزاده یحیی قرار گرفته است.

 

 

اگر به دیدن از موزه های علاقه مند هستید، بازدید از سایر موزه های پایتخت نظیر موزه‌ هنر ملل و موزه سینما را نیز از دست ندهید.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات