مروری بر تاریخچه عمارت مسعودیه تهران

مروری بر تاریخچه عمارت مسعودیه تهران

عمارت مسعودیه یکی از مهم ترین بناهای تاریخی تهران است که در خیابان جمهوری بوده و وقایع تاریخی بسیار مهمی در آن رخ داده اند که از بین آنها می توان به تاسیس اولین کتابخانه و موزه ملی ایران اشاره کرد.

عمارت مسعودیه یکی از خانه های تاریخی پایتخت است که در خیابان جمهوری واقع شده است. عمارت مسعودیه در سال 1295 هجری قمری به دستور مسعود میرزا که ملقب به ظل السلطان می باشد و فرزند ناصرالدین شاه بوده، در زمینی به مساحت حدود 4 هزار مترمربع بنا شد. عمارت مسعودیه در خیابان جمهوری، نرسیده به بهارستان، خیابان ملت، تقاطع خیابان اکباتان واقع شده است. معمار این بنا استاد شعبار معمارباشی و ناظر آن نیز میرزا رضاقلی خانی که به عنوان سراج الملک معروف بوده، بوده است. این بنا از دو قسمت اندرونی و بیرونی و دیگر محلقات تشکیل شده است. عمارت مسعودیه از زمان ساخت تا به امروز شاهد وقایع بسیاری بوده است. در جریان جنبش مشروطه، با توجه به نزدیکی عمارت به میدان بهارستان و همچنین اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفرالدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمدعلی شاه بوده است.

 

از عمارت مسعودیه در بین سال های 1342 الی 1343 هجری شمسی به عنوان دانشکده افسری استفاده شد. در سال 1345 هجری شمسی با تفکیک وزارت آموزش و پرورش از وزارت فرهنگ و هنر، عمارت مسعودیه به وزارت آموزش و پرورش سپرده شد و نخستین وزارتخانه آموزش و پرورش در این عمارت شروع به کار کرد. عمارت مسعودیه در تاریخ 25 شهریور ماه سال 1390 میزبان پانزدهمین جشن خانه سینما بود. این خانه از جهات دیگر نیز حائز اهمیت می باشد، زیر بنای بسیاری از ساختمان های فرهنگی کشور در این عمارت گذاشته شد.

 

نخستین کتابخانه و موزه ملی ایران در بخشی از این عمارت برپا شد و همچنین در سال 1304 انجمن معارف با استفاده از یکی از اتاق های این عمارت، نخستین کتابخانه رسمی ایران که پایه اصلی و اولیه کتابخانه ملی بود، را گذاشت. چند سال بعد نیز یکی دیگر از اتاق های عمارت به عتیقه های باستانی که از گوشه و کنار کشور به دست آمده بود اختصاص یافت و در حقیقت نخستین موزه ایران در آن پایه گذاری شد و در سال 1318 اشیای عتیقه آن به موزه ملی منتقل گردید.

 

 

حین گردش در تهران، بازدید از سایر عمارت های تاریخی این شهر کهن نظیر عمارت بادگیر کاخ گلستان و باغ و عمارت فخر الدوله نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات