سیری در امامزاده زید ابن علی ابن الحسین تهران

سیری در امامزاده زید ابن علی ابن الحسین تهران

امامزاده زید ابن علی ابن الحسین بزرگ ترین زیارتگاه تهران است که معماری بنای آن قدیمی و ایرانی بوده و تزیینات داخلی شامل کاشی کاری ها و آینه کاری های مختص به زمان خودش می باشد.

آرامگاه امامزاده زید ابن علی ابن الحسین که یکی از زیارتگاه های تاریخی شهر تهران است، عظیم ترین زیارتگاه در پایتخت بوده که و در مرکز بازار این شهر، در انتهای بازار بزازها واقع شده است. بنای اصلی بقعه امامزاده زید تهران که مدفن سید زیدبن زین ‌العابدین بن حسین بن علی می باشد به دوران صفوی و اوایل قرن دهم هجری قمری مربوط می باشد. در دوره ناصری‌، بنای قدیمی بقعه زید، مانند امام زاده یحیی و سید اسماعیل برداشته و بنای کنونی به جای آن احداث گردید.

 

معماری بنا قدیمی و ایرانی بوده و تزیینات داخلی شامل کاشی کاری ها و آینه کاری های مختص به زمان خودش می باشد. صندوق عتیقه بقعه توسط خواجه قنبر علی بن محمد زرین کمر تهرانی وقف شده و سازندگان آن استاد حبیب و استاد احمد لواسانی بوده اند. بنای فعلی امام زاده توسط آصف الدوله قاجار احداث شده و ساختمان ایوان و صحن به امر کامران میرزا نایب السلطنه انجام شده است‌. بنابر کتیبه موجود، معماران بنای ایوان استاد مهدی ولد و استاد علی اکبر کاشی‌ پز بوده اند و سازنده در خاتم بقعه استاد کریم شیرازی بوده است‌.

 

بنای گنبدخانه از آثار زمان فتحعلی شاه قاجار درسال 1245 قمری می باشد. صحن ایوان و حجره ها در زمان سلطنت ناصرالدین شاه و در بین سال‌های 1279 الی 1301 خورشیدی ساخته شده اند. در این زمان تزیینات نقاشی روی گچ در فضای گنبدخانه با آینه کاری پوشانده شد. آثار این نقاشی ها درسال 1325 خورشیدی طی مرمت آینه کاری ها نمایان گردید.

 

 

اگر به بازدید از مکان های زیارتی علاقه دارید، بازدید از امامزاده داوود و امامزاده علی ابن حمزه در تهران نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات