تجربه بازدید از دریاچه سبلان اردبیل

تجربه بازدید از دریاچه سبلان اردبیل

منطقه سبلان اردبیل دارای چندین دریاچه میباشد که هر کدام خصوصیات ظاهری مخصوص خود را دارند و نسبت به دیگری متفاوتند. دریاچه سبلان که بر روی مرتفع ترین قله ی سبلان قرار گرفته، از بلندترین قله دریاچه های ایران محسوب میشود. اگر شما قصد سفر به این دریاچه و همچنین کوهنوردی در قله های سبلان را دارید، باید بگوییم که بهترین فصل برای این کار تابستان است.

استان اردبیل در شمال غربی ایران، دارای طبیعتی بسیار زیبا بوده که همین باعث جذب ده ها هزار گردشگر ایران و خارجی به این منطقه میشود. دریاچه سبلان اردبیل از زیباترین دریاچه های ایران است که برای بازدید از آن باید چندین کیلومتر پیاده روی و کوهنوردی کنید. البته شایان ذکر است که پیاده روی و کوهنوردی برای رسیدن به این دریاچه، خودش به تنهایی بسیار لذت بخش خواهد بود زیرا با این کار از بین دشت های سرسبز و بسیار زیبایی عبور میکنید و همچنین پس کوهنوردی در یکی از مرتفع ترین قله های ایران، حتما بسیار لذت خواهید برد.

 

 

منطقه سبلان اردبیل دارای چندین دریاچه میباشد که هر کدام ویژگی های ظاهری مختص خود را دارند و نسبت به دیگری متفاوتند. دریاچه سبلان که بر روی مرتفع ترین قله ی سبلان قرار گرفته، از بلندترین قله دریاچه های ایران محسوب میشود. اگر شما قصد سفر به این دریاچه و همچنین کوهنوردی در قله های سبلان را دارید، باید بگوییم که بهترین فصل برای این کار تابستان است.

 

قله دریاچه چیست؟

بر روی قله بعضی از کوه ها در سراسر جهان (مخصوصا کوه هایی با سابقه آتشفشان) دریاچه هایی تشکیل میشود که آب آن از ذوب شدن یخ های نوک قله تامین میشود. چون این دریاچه های کوچک بر روی قله ایجاد میشوند در اصطلاح به آنها "قله دریاچه" گفته میشود. از معروف ترین دریاچه های مشابه میتوان به "دریاچه کراتر" اشاره کرد که روی قله مازما تشکیل شده و هنوز آتش فشان فعالی در زیر خود دارد.

قله دریاچه ها معمولا بسیار کوچک هستند و هیچ آبزی در آنها زندگی نمیکند. ولی به دلیل بکر بودن، ارزش گردشگری بسیار بالایی دارند.

 

 

 

قله سبلان سومین قله مرتفع ایران است که جزو آتشفشان های خاموش نیز میباشد. دریاچه سبلان که بر روی این قله قرار گرفته است، جزو دریاچه های مرتفع دنیا محسوب میشود زیرا در ارتفاع 4811 متری قرار دارد. از آنجایی که این دریاچه در نوک قله کوهی آتشفشانی قرار گرفته است، بسیار در جهان کم نظیر است و کمتر دریاچه ای به این شکل در جهان دیده میشود. این دریاچه، یک دریاچه آتشفشانی بیضی شکل است که عمق آن چیزی حدود چهل متر میباشد و ابعاد آن 140 در 80 متر است. از آنجایی که در تمام طول سال هیچ آفتابی در قسمت جنوبی دریاچه ی سبلان نمیتابد، این بخش دارای پوشش برف و بخ است. همچنین صخره ها و سنگ های آتشفشانی بسیار بزرگی اطراف دریاچه را تسخیر کرده اند که از جنس تراکیت، بازالت و آندزیت میباشند.

 

 

آب دریاچه ی سبلان از بارش باران و آب شدن برف قله تامین میشود و درون آن هیچ موجود زنده ای وجود ندارد، و این نیز بدان دلیل است که آب دریاچه جزو آب های بسیار سبک سولفاته کلسیم سدیک است و در نتیجه دارای مقدار زیادی سیلیس میباشد. همین موضوع باعث شده که سطح دریاچه آیینه ای و شفاف باشد. شایان ذکر است که آب دریاچه ی سبلان به جز اوایل تیر ماه تا اوایل شهریور، در تمامی ماه های دیگر منجمد است.

 

 

در اطراف دریاچه سبلان نیز جاذبه های طبیعی دیدنی نظیر انواع گیاهان کوهستانی، دامنه های سرسبز که با گل های زیبا و منحصر به فرد مزین شده اند و... به چشم میخورند. شما با بازدید از این منطقه، میتوانید از پیست اسکی آلوارس که در همان نزدیکی است نیز دیدن کرده و از اسکی کردن لذت ببرید.

 

 مطالب مشابه