سفر به منطقه حفاظت شده جاجرود تهران

سفر به منطقه حفاظت شده جاجرود تهران

منطقه حفاظت شده جاجرود یکی از نقاط جذاب و بسیار وسیع تهران است که دارای اقلیم نیمه صحرایی، کوهستانی و همچنین آب و هوای معتدل و نسبتا خشک می باشد.

منطقه حفاظت شده جاجرود تهران که از زمان سلطنت قاجار به عنوان منطقه حفاظت شده تعیین شده بوده است، یک زیست بوم فوق العاده در تهران می باشد. پس از اینکه تهران در سال 1133 هجری شمسی به عنوان پایتخت ایران انتخاب شد، منطقه حفاظت شده جاجرود که در آن زمان با عنوان های قرق سلطنتی و شکارگاه سلطنتی شناخته می شد، تحت حفاظت قرار گرفت. منطقه حفاظت شده جاجرود در 30 کیلومتری شمال ‌شرق تهران قرار دارد و پارک های ملی سرخه حصار و خجیر در محدوده آن قرار گرفته اند. وسعت‌ منطقه حفاظت شده جاجرود 56624 هکتار و بلندترین نقطه مجموعه قله آراکوه به ارتفاع 2649 متر و کوتاه ترین بخش آن دشت سنگ تراشان، به ارتفاع 1100 متر می باشد. منطقه حفاظت شده جاجرود دارای اقلیم نیمه صحرایی، کوهستانی و همچنین آب و هوای معتدل و نسبتا خشک می باشد. حداکثر درجه حرارت این منطقه 42 و حداقل درجه حرارت نیز منفی 30 درجه سانتی گراد می باشد که این دما ها مربوط به ماه های تیر و اسفند هستند.

 

بیشترین بارش متوسط سالانه 731 و کمترین بارش متوسط سالانه 198 میلی متر می باشد که قریب به هشت ماه از سال، از اوایل پاییز تا اواسط بهار به تناوب، منطقه را تحت تاثیر قرار می دهند. در فصل بهار به علت تشدید پدیده ناپایداری های محلی، پراکندگی و شدت بارش بیشتر می شود، به شکلی که میزان بارش برای ارتفاع متوسط منطقه در بهار 3.22 درصد، در تابستان 1.3 درصد، در پاییز 1.28 درصد و در زمستان نیز 5.46 درصد برآورد می شود. همچنین متوسط تعداد روزهای یخبندان سالانه منطقه برای ارتفاع نامبرده 109 روز در سال می باشد که این بدان معناست که یخبندان کمی بیش از سه ماه ادامه دارد. رودخانه جاجرود نیز به طول تقریبی 140 کیلومتر از دامنه های جنوبی البرز مرکزی سرچشمه گرفته است. این رودخانه دارای چند سرشاخه است که مهم ترین آن‌ها از دامنه ای جنوبی خرسنگ سرچشمه گرفته است. شاخه مهم دیگر از دامنه های کلون بستک نشات می گیرد و پس از عبور از دربند، شمشک و میگون در ناحیه فشم به شاخه خرسنگ می پیوندد و رودخانه جاجرود را ایجاد می کند.

 

رودخانه آهار که از دامنه های شمالی توچال سرچشمه گرفته است، در دهکده اوشان به این رودخانه می پیوندد و در پایین تر نیز شاخه امامه به آن متصل می گردد. شاخه های فرعی لوارک، کنده رود و افجه نیز مستقیما به دریاچه سد لتیان وارد می شوند. این رودخانه پس از عبور از سد لتیان و طی 23 کیلومتر که قسمت بزرگی از آن از منطقه حفاظت شده جاجرود و پارک ملی خجیر عبور می کند، در منتهی الیه پارک ‌ملی خجیر با رودخانه دماوند مرتبط می شود. منطقه حفاظت شده جاجرود به دلیل نزدیک بودن به ناحیه گرمسیری ورامین از یک سو و تاثیر از ارتفاعات البرز مرکزی از طرفی دیگر و به دلیل داشتن پستی و بلندی های فراوان، از نظر پوشش گیاهی ظاهر بسیار جذابی دارد.

 

 

از سایر جاذبه های پایتخت که ممکن است از آنها نیزخوشتان بیاید می توان به تالاب عشق آباد ری و پیست اسکی دیزین اشاره کرد.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)
آپارتمان مبله (خیابان هاشمی تهران)

تهران، هاشمی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات