راهنمای بازدید از خانه وکیل الرعایا اردبیل

راهنمای بازدید از خانه وکیل الرعایا اردبیل

خانه وکیل الرعایا در اردبیل دارای دو طبقه و همچنین یک زیرزمین است و از معماری بسیار زیبایی برخوردار میباشد، که البته پس از فوت آخرین فرد از خاندان وکیل الرعایا دیگر چندان توجهی به آن نشد. مهم ترین بخش این خانه تالار غربی آن است که دارای ابعاد پنج در ده میباشد و فضای داخلی آن با آینه کاری و مقرنس کاری همراه با کاشی کاری که با نقاشی هایی در اطراف شان مزین شده اند، طراحی شده است.

خانه وکیل الرعایا از قدیمی ترین و زیباترین جاذبه های توریستی تاریخی اردبیل محسوب میشود. این خانه نیز یکی دیگر از آثار ملی و تاریخی اردبیل میباشد که در زمان مشروطیت از مکان های اصلی تجمع سران کشور بوده است. خانه وکیل الرعایا یک خانه قدیمی در محله طوی (تابار) اردبیل بوده که قدمت آن به دوره قاجار بازمیگردد و در بهمن ماه سال 1378 نیز به عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسید.

 

 

خانه وکیل الرعایا در اردبیل دارای دو طبقه و همچنین یک زیرزمین است و از معماری بسیار زیبایی برخوردار میباشد. البته پس از فوت آخرین فرد از خاندان وکیل الرعایا دیگر چندان توجهی به آن نشد. مهم ترین بخش این خانه تالار غربی آن است که دارای ابعاد پنج در ده میباشد و فضای داخلی آن با آینه کاری، مقرنس کاری، همراه با کاشی کاری که به نقاشی های اطراف شان مزین شده اند، طراحی شده و نقش های بسیار چشم نواز بر روی دیوار های آن به چشم میخورد.

 

 

در خانه وکیل الرعایا ایوان بزرگی دیده میشود که سردر آن با طاق نما و بند کشی منظمی طراحی شده بود، اما متاسفانه به دست شهرداری تخریب شد و از بین رفت. دلیل اصلی این تخریب، عریض کردن محله طوی بود و به این منظور نیاز به تخریب این بخش بوده است. ضلع شرقی ایوان که به حیاط خانه مشرف میشود، با آینه کاری ها و شیشه های ارسی و رنگین و زیبا، معماری فوق العاده ای به فضا بحشیده اند. آینه کاری دیوارها و سقف و مقرنس کاری از خصوصیت های برجسته معماری در زمان قاجار محسوب میشده است.

 

 

یک نکته که در تمامی خانه های تاریخی اردبیل بسیار حائز اهمیت است، سبک معماری آنها میباشد که با توجه به شرایط آب و هوایی اردبیل ساخته شده اند. این خانه ها به گونه ای طراحی شده اند که دیوارها و مصالحی که در ساخت دیوارها به کار رفته، حالت عایق داشته باشند و نگذارند تا سوز سرما وارد خانه شده و گرمای خانه خارج شود. همین خصوصیت ها در خانه وکیل الرعایا نیز به کار بسته شده اند. همچنین پنجره های بزرگی نیز در ساختمان به کار رفته اند تا به ورود نور خورشید و همچنین ایجاد گرما به وسیله خورشید کمک کنند.

اکثر خانه های قدیمی شامل سردر، هشتی یا ورودی ابتدایی از در خانه به حیاط، حیاط و میانسرا، راهرو یا ورودی از حیاط به اتاق ها و سالنهای پذیرایی، اتاقهای سه دری به عنوان اتاق خواب، اتاق پنج دری به عنوان سالن پذیرایی، مطبخ یا آشپزخانه و تالار بودند که خانه وکیل الرعایا نیز از این قواعد مستثنی نیست.

 

 

 مطالب مشابه