هر آنچه که در مورد خانه مناف زاده اردبیل باید بدانید

هر آنچه که در مورد خانه مناف زاده اردبیل باید بدانید

خانه مناف زاده یکی از خانه های تاریخی و کهن اردبیل است، خانه ای که با وجود ابهت، عظمت و شکوه معماری و تاریخی، از درب های کوتاه با هدف ترویج فروتنی و تواضع برای ساکنان برخوردار بوده و متاسفانه هم اکنون در وضعیت نامناسبی از آن نگهداری می شود.

اردبیل از شهر های کهن و تاریخی ایران است که آثار تاریخی بی شماری در آن به چشم میخورند. خانه های تاریخی، یک بخش از هویت اجتماعی و فرهنگی هر منطقه ای هستند. کوچه رحمانی واقع در محله سرچشمه اردبیل به عنوان یکی از محله های تاریخی و قدیمی این شهر به حساب آمده و خانه ای با بیش از یک قرن در آن واقع شده که از جاذبه های دیدنی این منطقه محسوب میشود.

 

 

خانه مناف زاده اردبیل، در سال 1309 هجری شمسی توسط حاج محمد علی معماری و به خواست حسین قلی صادقی در شهر اردبیل به مساحت 1303 متر مربع احداث شد و از آنجایی که معماری کم نظیر و فوق العاده و همچنین استقامت بالایی دارد، بسیار معروف است.

 

 

در سال 1354 هجری شمسی خانواده مناف زاده در این خانه تاریخی ساکن می شود و مناف زاده ها این خانه را از صادقی که در واقع پدر زن یکی از برادرانشان بود، خریداری می کنند و به همین دلیل از این خانه با عنوان خانه مناف زاده یاد میشود. خانه مناف زاده در سال 1381 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید و در سال 1382 نیز به حوزه هنری استان اردبیل فروخته شد. این خانه هم اکنون در اختیار حوزه هنری اردبیل قرار دارد.

 

 

خانه مناف زاده یکی از خانه های تاریخی و کهن اردبیل است، خانه ای که با وجود ابهت، عظمت و شکوه معماری و تاریخی، از درب های کوتاه با هدف ترویج فروتنی و تواضع برای ساکنان برخوردار بوده و متاسفانه هم اکنون در وضعیت نامناسبی از آن نگهداری می شود. همچنین شایان ذکر است که در گذشته در این خانه درختان متعدد و بالغ بر هزاران شاخه گل لاله پرورش داده میشد.

 

 

 مطالب مشابه