بازدید از چشمه کانی گراوان سردشت

بازدید از چشمه کانی گراوان سردشت

چشمه ی کانی گراوان یکی از زیباترین جاذبه های سردشت می باشد که در نزدیکی روستایی به نام کانی گویز قرار گرفته است، این چشمه علاوه بر منظره ی فوق العاده، از خواص درمانی شگفت انگیزی برخوردار است

سردشت یکی از شهرستان های آذربایجان غربی می باشد که همچون نگین الماس در جنوب غربی این استان می درخشد. سردشت در دامنه ی کوه گرده سور و روی دشتی قرار دارد که 5 کیلومتر مربع ارتفاع داشته، و فاصله آن از سطح دریا هم به 1480 متر می رسد. 
سردشت شهر زیبایی است و جاذبه های طبیعی زیادی در آن دیده می شود. یکی از زیباتری چشم انداز های طبیعی این شهر، چشمه ی کانی گراوان می باشد که در فاصله ی 2 کیلومتری شهر واقع شده است. این چشمه یکی از منابع غنی آب معدنی به شمار می رود و در هر لیتر از آب آن، حدود یک گرم املاح محلول در آب وجود دارد. این جاذبه ی فوق العاده همه ساله گردشگران زیادی را از تمام نقاط ایران به خود جذب می کند. برای آشنایی بیشتر با این چشمه همراه ما باشید.

معرفی چشمه کانی گراوان
چشمه ی کانی گراوان یکی از زیباترین جاذبه های سردشت می باشد که در نزدیکی روستایی به نام کانی گویز قرار گرفته است، این چشمه علاوه بر منظره ی فوق العاده، از خواص درمانی شگفت انگیزی برخوردار است و به همین دلیل در شمار چشمه های اب معدنی گازدار قرار می گیرد. احتمالا بدانید که اینگونه چشمه ها خواص زیادی برای زیبایی پوست و مو دارند. آب این چشمه بسیار شور بوده و قابل نوشیدن نیست؛ در واقع شهرت آن بخاطر خاصیت هایی است که برای درمان بیوفیزیولوژیکی دارد.

با این چشمه بیشتر آشنا شوید
سازه آهکی این چشمه از گذشته تا کنون به دلیل شرایط محیطی تغییرات زیادی داشته است و هم اکنون ارتفاع آن به 20 متر می رسد. رودخانه ی زیبا و پر آبی به نام زاب هم از کنار این چشمه عبور می کند و آب چشمه به آن می پیوندد. 
علت دقیق نام گذاری این چشمه مشخص نیست؛ اما به احتمال زیاد ریشه در زبان کوردی دارد. چرا که گراوان در زبان کوردی به معنی آب سخت و سنگین است که به احتمال زیاد به دلیل وجود املاح معدنی در اب این چشمه می باشد.


 
نحوه دسترسی چشمه ی کانی گراوان
اگر قصد بازدید از این چشمه را دارید، باید از مسیر جاده سردشت_مهاباد حرکت کرده و 35 دقیقه این مسیر را طی کنید. در میان راه از یک جاده خاکی گذشته و با منظره ی گندم زارها و جنگل های بلوط روبرو خواهید شد. بعد از چند دقیقه عبور از این مسیر خاکی، به چشمه ی زیبای کانی گراوان می رسید.
 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
منزل تمیز (ارومیه)
منزل تمیز (ارومیه)

آذربایجان غربی، تقاطع همافر امینی

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


400,000 تومان برای هر شب

جزئیات