تجربه کوهنوردی در کوه بى بى شهربانو تهران

تجربه کوهنوردی در کوه بى بى شهربانو تهران

مقبره بی بی شهربانو دارای امکانات رفاهی نظیر سکوهای استراحت، سرویس بهداشتی و فروشگاه می باشد. البته این مجموعه فضای سبز ندارد. با خودرو می توانید تا بالا بیایید اما پس از آن باید با پله به زیارتگاه برسید.

بقعه بی بی شهربانو یکی از جاذبه های توریستی تهران در شهر ری است که مکان به نسبت محبوبی در بین جاذبه های زیارتی است. آرامگاه بی بی شهربانو بر بندای یک کوه و نزدیکی یک چشمه واقع شده است به خاطر وجود همین بقعه است که نام این کوه نیز بی بی شهربانو است. طبق کتیبه موجود در این زیارتگاه و همچنین عقیده مردم شهرری، این مقبره از آن شهربانو، همسر امام سوم شیعیان بوده است. بنای اولیه و اصلی آرامگاه در دوره ساسانی احداث شده است. از نظر شاخصه های معماری، قسمت جنوب شرق بنا که مشتمل بر چهارگوش منظم و استوار سنگی با پوشش ضربی سنگ و آجری است از عهد آل بویه به یادگار مانده است، حرم و اتاق طویل جنوبی آن از دوران ساسانی به جا مانده است و دیوارهای خارجی صحن، هم زمان با بنای سنگی به عهد آل‌بویه و عصر سلجوقیان تعلق دارند. در سده های بعدی احداث رواق و دیوارها و اتاق های مختلف و راهرو، محوطه اصلی را به دو صحن تقسیم کرده و به صورت کنونی درآورده است.

 

در دوره دیلمیان گنبد بقعه روی آن ساخته شده است. روی قبر، صندوق منبت کاری قرار گرفته است. روی این صندوق حدیث هایی از پیامبر اسلام (ص) و لقب های شهربانو را می توان مشاهده کرد و تاریخ 888 هجری قمری، نام بانی و سازندگان آن نوشته شده است. منبت زیبایی از دوران شاه طهماسب در جنوب شرقی حرم واقع شده است.

 

 

اگر به کوهنوردی و بازدید از آرامگاه ها علاقه دارید، بد نیست نگاهی نیز به امامزاده داوود تهران بیاندازید.

 

در این بقعه آثار تاریخی دیگری نیز وجود دارد. مقبره بی بی شهربانو دارای امکانات رفاهی نظیر سکوهای استراحت، سرویس بهداشتی و فروشگاه می باشد. البته این مجموعه فضای سبز ندارد. با خودرو می توانید تا بالا بیایید اما پس از آن باید با پله به زیارتگاه برسید. در نظر داشته باشید که تنها بخشی از مسیر رمپ دارد و ممکن است وجود پله ها برای افراد ضعیف یا سالمند مناسب نباشند. خوشبختانه این مکان دارای پارکینگ است که باید برای استفاده از آن ورودی پرداخت کنید.

 

 

در تهران بازدید از کاخ گلستان نیز خالی از لطف نیست.

 مطالب مشابه


اقامتگاه های قابل اجاره در این منطقه

نمایش بیشتر
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)
مهمانسرای محمدی طاها (تهران)

تهران، بازار تهران

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


250,000 تومان برای هر شب

جزئیات
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)
سوئیت های اختصاصی، در مجموعه توریستی آرشا کلاب (فشافویه تهران)

تهران، خانلق

امتیاز اقامتگاه (1 نظر)


450,000 تومان برای هر شب

جزئیات