آشنایی با حمام تاریخی اوچ دکان اردبیل + عکس و نشانی

آشنایی با حمام تاریخی اوچ دکان اردبیل + عکس و نشانی

حمام اوچ دکان در مرکز محله ی اوچ دکان واقع شده و در سمت ضلع شمالی مسج اوچ دکان است. این حمام دارای دو بخش زنانه و مردانه میباشد. امروزه تنها بخش مردانه حمام اوچ دکان دایر است. این حمام در سال 1259 هجری قمری توسط خانواده ی آقای صادقی که از خانواده های معروف اردبیل هستند بنا شد.

حمام تاریخی اوچ دکان، از قدیمی ترین حمام های تاریخی اردبیل محسوب میشود. از مهم ترین عناصر در شهر های قدیمی، حمام ها بودند که در شهر اردبیل نیز تعداد زیادی حمام تاریخی امروزه پابرجا مانده و تبدیل به جاذبه های توریستی شده اند. حمام اوچدکان در سال 1259 هجری قمری بنا شده است.

 

 

حمام اوچ دکان در مرکز محله ی اوچ دکان واقع شده است و در سمت ضلع شمالی مسج اوچ دکان است. این حمام دارای دو بخش زنانه و مردانه بوده است. امروزه تنها بخش مردانه حمام اوچ دکان دایر میباشد. این حمام در سال 1259 هجری قمری توسط خانواده ی آقای صادقی که از خانواده های معروف اردبیل هستند بنا شد. در گذشته در این محله سه دکان در جنب این حمام قرار داشته است و به همین دلیل است که نام آن را سه دکان و یا همان اوچ دکان نهاده اند.

ورودی حمام اوچ دکان دارای هشتی به ابعاد 2.8 در 2.9 متر بوده که از طریق یک دالان باریک به رختکن حمام متصل میشود. رختکن نیز فضایی با اضلاع 6.7 در 6.9 متر است که در دو سمت آن سکوهایی جهت تعویض لباس تعبیه شده اند. در زیر گنبد رختکن نقاشی های بسیار چشم نوازی از صفحه های جشن سماور و گل و میوه با تزئینات گل میخک بته ترمه و گل های شاه عباسی به چشم میخورد که متاسفانه چند سال پیش در نتیجه بی مسئولیتی صاحب حمام، به سهو یا عمد قسمت رختکن حمام طعمه حریق شد و کلیه نقاشی های فوق از بین رفت و امروز دیگر دیده نمیشود.

 

 

گرم خانه ی حمام فضایی است با ابعاد 5.6 در 8.3 متر که پوشش آن به صورت تویزه و طاق است و در پشت آن خزینه آبگرم واقع شده است و ضلع های شمالی و جنوبی آن به دو شاه نشین مرتبط میگردند. در ضلع جنوب شرقی گرمخانه استخر آب سرد موسوم به چال حوض قرار گرفته که محیطی به اضلاع 3 در 4 متر را دارا میباشد. موتور خانه حمام نیز در ضلع شمال آن قرار دارد. در قسمت ورودی قبل از سربینه دو فضای مستطیل شکل که یکی حوض فشار آب حمام و یکی دیگر نیز انبار است به چشم می خورد. سربینه چهار ضلعی بوده که به وسیله چهار جناق گوشواره در فواصلی به سوی سقف رفته و شکل دایره وار به خود گرفته است.مطالب مشابه